رژیم کتوژنیک در سرطان

سرطان

در این مقاله درباره رژیم کتوژنیک در سرطان با شما صحبت خواهد شد.

یکی از رژیم هایی است که در سال های اخیر برای درمان و کنترل سرطان بسیار مورد توجه قرار گرفته است، رژیم کتوژنیک می باشد. رژیم کتوژنیک یک رژیم بسیار کم کربوهیدرات با میزان پروتئین متوسط و چربی زیاد است. رژیم کتو بسته به میزان درصد درشت مغذی ها، انواع مختلفی دارد (رژیم کتوژنیک کلاسیک، رژیم کتوژنیک بر پایه MCT، اتکینز اصلاح شده، رژیم با شاخص گلیسمی پایین).

این شامل کاهش قابل توجه مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آنها با چربی و پروتئین است. این تغییر منجر به یک حالت متابولیک به نام کتوز می شود و پس از چند روز، چربی منبع اصلی انرژی بدن شما می شود. که این باعث می شود میزان قابل توجهی ترکیباتی به نام کتون در خون افزایش یابد. به طور کلی، یک رژیم کتوژنیک 70 درصد کالری را به عنوان چربی، با 20 درصد کالری از پروتئین و 10 درصد کالری از کربوهیدرات ها تامین می کند. همچنین شما می توانید برای مقابله اصولی با بیماری سرطان به بهترین کلینیک های تغذیه مراجعه نمایید.

اگرچه نسخه های زیادی از رژیم کتوژنیک وجود دارد. برخی از نسخه ها حتی چربی بیشتری دارند.
اکثر مطالعات حیوانی خواص ضد توموری رژیم کتوژنیک را ثابت کرده اند. اطلاعات در دسترس، استفاده از رژیم کتوژنیک را به عنوان درمان کمکی در سرطان نسبت به رژیم های استاندارد بهتر دانسته اند. اخرین نتایج مطالعات موردی و بالینی نشان دادند که رژیم کتوژنیک می تواند بر روی ترکیب بدن، عملکرد بدنی، عملکردهای متابولیکی و پاسخ تومور اثر مثبت داشته باشد.

رژیم کتوژنیک در سرطان - دکتر فودنقش قند خون در سرطان

در زمینه توضیح رژیم کتوژنیک در سرطان، بسیاری از درمان های سرطان برای هدف قرار دادن تفاوت های بیولوژیکی بین سلول های سرطانی و سلول های طبیعی طراحی شده اند.

تقریباً همه سلول‌های سرطانی یک ویژگی مشترک دارند: آنها از کربوهیدرات یا قند خون تغذیه می‌کنند تا رشد کنند و تکثیر شوند. هنگامی که از یک رژیم کتوژنیک پیروی می کنید، برخی از فرآیندهای متابولیک استاندارد تغییر می کند و سطح قند خون شما بسیار پایین می آید. اساساً ادعا می شود که از لحاظ انرژی سلول های سرطانی در حالت “گرسنگی” قرار می گیرند. مانند تمام سلول‌های زنده، تأثیر طولانی‌مدت این «گرسنگی» ممکن است این باشد که سلول‌های سرطانی کندتر رشد می‌کنند، اندازه آنها کاهش یابد یا حتی احتمالاً می‌میرند.

به نظر می رسد که رژیم کتوژنیک می تواند به کاهش پیشرفت سرطان کمک کند زیرا باعث کاهش سریع سطح قند خون می شود.

مطلب پیشنهادی: رژیم غذایی کتوژنیک برای لاغری

سایر فواید رژیم کتوژنیک برای درمان سرطان

در خصوص رژیم کتوژنیک در سرطان، چندین فرآیند دیگر ممکن است توضیح دهند که چگونه یک رژیم کتوژنیک می تواند به درمان سرطان کمک کند.

اولاً، کاهش کربوهیدرات ها می تواند به سرعت کالری دریافتی را کاهش دهد و انرژی موجود برای سلول های بدن شما را کاهش دهد. به نوبه خود، این ممکن است رشد تومور و پیشرفت سرطان را کاهش دهد.

علاوه بر این، رژیم های کتوژنیک می توانند مزایای دیگری نیز داشته باشند از جمله:

 

  • کاهش انسولین

انسولین یک هورمون آنابولیک است. این بدان معنی است که انسولین باعث می شود سلول ها، از جمله سلول های سرطانی، در صورت وجود رشد کنند. بنابراین، سطوح پایین انسولین ممکن است رشد تومور را کندتر کند.

  • افزایش کتون ها

سلول های سرطانی نمی توانند از کتون ها به عنوان سوخت استفاده کنند. تحقیقات روی حیوانات نشان می دهد که کتون ها ممکن است اندازه و رشد تومور را کاهش دهند

دریافت بهترین رژیم ها برای بهبود سلامتی

رژیم کتوژنیک در سرطان + نکات مهمرژیم کتوژنیک و پیشگیری از سرطان

در راستای رژیم کتوژنیک در سرطان، برخی مکانیسم‌ها نشان می‌دهند که رژیم کتوژنیک ممکن است در وهله اول به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند.

  • در درجه اول، ممکن است چندین عامل خطر اصلی سرطان را کاهش دهد.
  • ممکن است سطح IGF-1 را کاهش دهد
  • فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) هورمونی است که برای رشد سلولی مهم است. همچنین مرگ برنامه ریزی شده سلولی را کاهش می دهد.
  • این هورمون در ایجاد و پیشرفت سرطان نقش دارد .
  • در خصوص رژیم کتوژنیک در سرطان، سطح IGF-1 را کاهش می دهد و در نتیجه اثرات مستقیم انسولین بر رشد سلولی را کاهش می دهد.
  • این ممکن است رشد تومور و خطر سرطان را در دراز مدت کاهش دهد.
  • هم چنین می تواند به سطح قند خون و مدیریت دیابت کمک کند.

شواهد دیگر در زمینه رژیم کتوژنیک در سرطان، حاکی از آن است که افرادی که دارای سطح قند خون بالا و دیابت هستند، خطر ابتلا به سرطاندر ان ها  افزایش مییابد .و از طرفی تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم کتوژنیک می‌تواند در کاهش سطح قند خون و مدیریت دیابت، حداقل در کوتاه‌مدت، بسیار مؤثر باشد .

با این حال، برخی از افراد ممکن است رعایت رژیم غذایی را برای مدت طولانی مضر بدانند. مطالعات بیشتری در مورد ایمنی طولانی مدت رژیم غذایی نیز مورد نیاز است.

دریافت تخصصی ترین رژیم مباره با سرطان

هم چنین رژیم کتوژنیک می تواند به کاهش وزن کمک کند . چاقی همچنین یک عامل خطر برای سرطان است . از آنجایی که رژیم کتوژنیک یک ابزار قدرتمند کاهش وزن است، ممکن است با مبارزه با چاقی به کاهش خطر ابتلا به سرطان نیز کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که علیرغم تحقیقات امیدوارکننده، هیچ گروه سرطانی عمده ای رژیم کتوژنیک را برای پیشگیری از سرطان یا درمان سرطان توصیه نمی کند.

مضرات احتمالی رژیم کتوژنیک

در خصوص رژیم کتوژنیک در سرطان، به عنوان مثال، رژیم غذایی سرشار از چربی است. علاوه بر این، بسیاری از غذاهای مجاز در رژیم غذایی، مانند گوشت قرمز، خطر ابتلا به برخی سرطان ها را افزایش می دهند

رژیم غذایی از نظر غذاهای شناخته شده برای پیشگیری از سرطان، مانند غلات کامل، میوه ها و برخی سبزیجات بسیار محدود است. همچنین برای کسانی که تحت درمان های سنتی سرطان قرار می گیرند، مصرف کالری کافی در حین رژیم غذایی می تواند چالش برانگیز باشد. رژیم های کم کربوهیدرات، مانند رژیم های کتوژنیک، اغلب منجر به کاهش وزن می شوند . گاهی رعیت این رژیم غذایی برای افراد مبتلا به سرطان دشوار و چالش برانگیز می کند. محدودیت های این رژیم غذایی می تواند گاهی اوقات برای یک فرد مبتلا به سرطان بیش از حد باشد، به خصوص زمانی که غذا می تواند برای بیماران منبع آرامش و انرژی باشد.

درباره رژیم کتوژنیک در سرطان، رژیم غذایی برای همه مناسب نیست و حتی می تواند باعث آسیب شود. اگر می خواهید رژیم کتوژنیک را بررسی کنید، ابتدا با یک متخصص تغذیه صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا رژیم غذایی در وهله اول برای شما مناسب است یا خیر و در طول مسیر به شما کمک کنند.

رژیم کتوژنیک در سرطان + بهترین اصولسخن پایانی

در این مقاله در خصوص رژیم کتوژنیک در سرطان صحبت شد.

رژیم کتوژنیک فواید زیادی برای سلامتی دارد. و بر اساس مطالعات حیوانی و برخی تحقیقات اولیه در انسان، ممکن است به درمان یا پیشگیری از سرطان نیز کمک کند. با این حال، در نظر داشته باشید که تحقیقات فعلی هنوز در حال ظهور است.

هرگز و هرگز نبایدبه جای  درمان مرسوم سرطان به از درمان جایگزین مانند رژیم کتوژنیک استفاده کنید.

بهتر است که همچنان از توصیه های متخصص سرطان خود پیروی کنید. شاید یک رژیم کتوژنیک بتواند انتخاب خوبی به عنوان یک درمان کمکی باشد، به این معنی که علاوه بر درمان های معمولی از این رژِیم غذایی نیز استفاده شود. برای اطمینان بیشتر، لازم است مطالعات بیشتری در مورد تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک در کنار سایر درمان ها بر مراحل پایانی مانند کنترل تومور و بقای کلی _ هم در بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته و هم در بیمارانی که به تازگی شناسایی شده اند- انجام شود. استفاده از کتون اگزوژن و روغن های MCT با یا بدون رژیم کتوژنیک نیز نیاز به مطالعات بیشتری است.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

تعریفی از رژیم کتوژنیک

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست