تاثیر زنجبیل بر دیابت

دیابت

در این مقاله در خصوص تاثیر زنجبیل بر دیابت اطلاعات بیشتری را کسب می کنیم.

زنجبیل یکی از گیاهان دارویی و ادویه جات محبوب در میان همه مردم دنیا است که علاوه بر طعم و عطر خوشمزه‌اش، خواص درمانی فراوانی دارد و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها میتواند مفید واقع شود. زنجبیل دارای ترکیبات موثری مانند گینجرول، شوگائول، زینگیرون و پارادول است که خاصیت ضد التهابی، ضد اکسیدانی، ضد قارچی، ضد ویروسی، ضد باکتریایی و ضد تهوع دارند. برای دریافت توضیحات بیشتری برای کنترل دیابت می توانید به وبسایت دکترفود مراجعه کنید. زنجبیل همچنین دارای مواد معدنی مهمی مانند پتاسیم، آهن، منیزیم، کلسیم، فسفر، روی و مس و ویتامین های A، B، C و E است. زنجبیل می تواند در درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و مشکلات سلامتی مانند سرماخوردگی، سرفه، گلودرد، تب، اسهال، گاز معده، اسپاسم عضلانی، درد مفاصل، میگرن، افسردگی، استرس، سرطان و آلزایمر مفید باشد. اما آیا زنجبیل برای دیابت نیز خوب است؟

تاثیر زنجبیل بر دیابت - دکترفوددر زمینه تاثیر زنجبیل بر دیابت، دیابت یک بیماری مزمن و متابولیک است که در آن بدن قادر به تولید کافی انسولین نیست یا به آن پاسخ مناسبی نمی دهد. انسولین یک هورمون است که توسط لوزالمعده ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون دارد. قند خون یا گلوکز از تجزیه غذاهایی که می خوریم به وجود می آید و انرژی اصلی برای سلول های بدن است. اگر سطح قند خون بالا یا پایین باشد، می تواند باعث ایجاد عوارض جدی برای سلامتی شود. برخی از علائم دیابت عبارتند از: تشنگی زیاد، ادرار فراوان، خستگی، خشکی پوست، بی اشتهایی، از دست دادن وزن، بینایی مبهم، عفونت های مکرر، زخم هایی که دیر خوب می شوند و خارش در ناحیه تناسلی. برخی از عوارض دیابت عبارتند از: آسیب کلیه، آسیب عصبی، آسیب چشمی، بیماری قلبی و عروقی، سکته مغزی، انسداد عروق محیطی، عفونت های پوستی و ناخنی، اختلالات جنسی و افزایش خطر سرطان.

تاثر زنجبیل بر دیابت چگونه است؟

در خصوص تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل با توجه به خواص فوق العاده ای که دارد، می تواند در کنترل و مدیریت دیابت موثر باشد. برخی از فواید زنجبیل برای دیابت عبارتند از:

کاهش قند خون:

در راستای تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل می تواند با افزایش حساسیت به انسولین، جذب قند در سلول های عضلانی را افزایش دهد و به کاهش قند خون کمک کند. برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه 2 گرم پودر زنجبیل می تواند قند خون ناشتا را تا 12 درصد کاهش دهد و همچنین نشانگر سطح قند خون (HbA1c) را کاهش دهد. این موضوع می تواند از بروز عوارض دیابتی مانند آسیب عروقی، آسیب کلیوی، آسیب عصبی و آسیب چشمی پیشگیری کند. در راستای درمان دیابت می توانید بهترین رژیم های درمان دیابت را از دکترفود دریافت کنید.

افزایش ترشح انسولین:

درباره تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل می تواند با تاثیر بر روی گیرنده های سروتونین، ترشح انسولین را افزایش دهد. انسولین یک هورمون است که توسط لوزالمعده ترشح می شود و نقش مهمی در تنظیم میزان قند خون دارد. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمبود انسولین دارند و نیاز به تزریق خارجی آن دارند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز ممکن است با کاهش حساسیت به انسولین مواجه شوند و نیاز به مصرف داروهای افزایش دهنده انسولین داشته باشند. زنجبیل می تواند به افزایش تولید و عملکرد انسولین کمک کند و به کنترل بهتر قند خون منجر شود.

تاثیر زنجبیل بر دیابت + بهترین رژیم لاغریپیشگیری از آب مروارید:

آب مروارید یکی از عوارض شایع دیابت است که باعث کدر شدن بلورین چشم و کاهش بینایی می شود. زنجبیل می تواند با خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خود، از آسیب رسیدن به بلورین چشم جلوگیری کند و به پیشگیری از آب مروارید کمک کند.

شاخص گلیسمیک پایین:

در زمینه تاثیر زنجبیل بر دیابت، شاخص گلیسمیک یک معیار برای اندازه گیری اثر یک غذا بر روی سطح قند خون است. غذاهایی که شاخص گلیسمیک بالایی دارند، باعث افزایش سریع قند خون می شوند و می توانند برای افراد دیابتی مضر باشند. زنجبیل یک غذایی با شاخص گلیسمیک پایین است و به طور کند و ملایم در بدن تجزیه می شود. این موضوع باعث می شود که نوسانات قند خون کمتری داشته باشید و احساس سیری طولانی تری داشته باشید. همچنین برای دریافت سایر رژیم های غذایی می توانید به وبسایت دکتر فود مراجعه کنید.

فواید دیگر زنجبیل چیست؟

کاهش وزن و چربی بدن: زنجبیل می تواند با افزایش متابولیسم و سوزاندن چربی ها، به کاهش وزن و چربی بدن کمک کند. این موضوع می تواند به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و عوارض مرتبط با آن منجر شود.

کاهش کلسترول و تری گلیسرید:

در خصوص تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل می تواند با کاهش سطح کلسترول کل و تری گلیسرید در خون، به سلامت قلب و عروق افراد دیابتی کمک کند. این موضوع در بیماران دیابت که بعضا با مشکلاتی نظیر عدم تعادل در نمایه لیپیدی دارند می تواند کمک کننده باشد.

کاهش خطر بیماری قلبی و عروقی:

زنجبیل می تواند با خاصیت ضد التهابی و ضد پلاکتی خود، از بیماری قلبی و عروقی که یکی از عوارض مهم دیابت است پیشگیری کند. زنجبیل می تواند با کاهش فشار خون، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسرید، سلامت عروق را حفظ کند. در یک مطالعه که در سال 2016 بر روی 70 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 انجام شد، نشان داده شد که مصرف روزانه 3 گرم پودر زنجبیل، فشار خون، کلسترول بد و تری گلیسرید را کاهش داد.

کاهش درد و التهاب مفاصل:

در زمینه تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل می تواند با خاصیت ضد التهابی و ضد درد خود، از درد و التهاب مفاصل که یکی از عوارض مزمن دیابت است کاهش دهد. زنجبیل می تواند با مهار تولید سایتوکین های التهابی و مهار فعالیت آنزیم های سیکلو اکسیژناز و لیپو اکسیژناز، از تولید مواد مسبب درد و التهاب جلوگیری کند. در یک مطالعه که در سال 2017 بر روی 43 بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئیدی انجام شد، نشان داده شد که مصرف روزانه 1 گرم عصاره زنجبیل، شاخص درد، شاخص تورم و شاخص کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

بیشتر بدانید: کاهش وزن سریع با پکیج لاغری

کاهش خطر سرطان:

زنجبیل می تواند با خاصیت ضد اکسیدانی و ضد سرطانی خود، از سرطان که یکی از عوارض جدی دیابت است پیشگیری کند. زنجبیل می تواند با افزایش فعالیت آنزیم های ضد اکسیدانی، کاهش استرس اکسیداتیو و کاهش آسیب DNA، از تولید و رشد سلول های سرطانی جلوگیری کند. همچنین زنجبیل می تواند با ایجاد آپوپتوز (برنامه ریزی مرگ سلولی) و ایجاد اتوفاژی (خودخوری سلولی)، از بقای سلول های سرطانی جلوگیری کند. در یک مطالعه که در سال 2019 بر روی موش های دیابتی انجام شد، نشان داده شد که مصرف زنجبیل می تواند از سرطان پروستات پیشگیری کند.

تاثیر زنجبیل بر دیابت + بیشتر بدانیددر خصوص تاثیر زنجبیل بر دیابت، زنجبیل یک گیاه دارویی با خواص فوق العاده است که می تواند در کنترل و مدیریت دیابت و عوارض آن موثر باشد. زنجبیل را می توان به صورت تازه، پودر، عصاره، کپسول، چای، شربت و دمنوش مصرف کرد. البته باید توجه داشت که مصرف زنجبیل برای همه افراد مناسب نیست و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی مانند سوزش معده، اسهال، خونریزی و تداخل با برخی از داروها شود. بنابراین قبل از مصرف زنجبیل، بهتر است با متخصص تغذیه و پزشک خود مشورت کنید.

سخن آخر

در این مقاله در خصوص تاثیر زنجبیل بر دیابت صحبت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسات دکترفود مراجعه کنید.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شعبه اصفهان: چارباغ بالا (مجتمع اوسان)

شعبه شیراز: قصرالدشت (کوچه ۲۸)

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست