آیا خوردن سویا می تواند باعث سرطان سینه شود؟

سرطان

در این مقاله با بررسی این موضوع که آیا خوردن سویا می تواند باعث سرطان سینه شود با شما هستیم.

در راستای خوردن سویا و سرطان شاید شما  این افسانه را خوانده یا شنیده باشید که خوردن سویا می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. اما آیا واقعا حقیقت دارد؟ در اینجا، ما بحث می‌کنیم که این ایده از کجا می‌آید، علم درباره خطر ابتلا به سرطان و سویا چه می‌گوید، و در مورد گنجاندن سویا در رژیم غذایی خود چه باید بدانید. برای مشاوره تخصصی در این زمینه، همچنین می توانید به یک کلینیک تخصصی تغذیه مراجعه نمایید.

خوردن سویا و سرطان - دکترفودسویا چیست؟

سویا پروتئینی است که به طور طبیعی در حبوباتی مانند سویا و ادامه یافت می شود. همچنین می توانید سویا را در توفو، شیر سویا، سس سویا، میسو، تمپه و سایر غذاها پیدا کنید.

در زمینه خوردن سویا و سرطان، سویا حاوی مواد شیمیایی شبیه استروژن به نام ایزوفلاون است. آنها را فیتواستروژن می نامند زیرا از گیاهان می آیند. این شباهت به استروژن به همین دلیل است که مردم به اشتباه فکر می کنند خوردن سویا با خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. بدن ما به عنوان انسان، نوع متفاوتی از استروژن دارد. استروژن هورمونی است که بر عملکردهای مختلفی در بدن تأثیر می گذارد، مانند رشد جنسی، بارداری، زایمان و یائسگی. به ویژه زنان، سطوح بالاتری از استروژن برای کمک به تنظیم سیستم تولید مثل و سایر سیستم‌های بدن دارند.

دریافت بهترین رژیم های تخصصی تغذیه گوناگون

یا خوردن سویا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟

در خصوص خوردن سویا و سرطان، مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی مادام العمر سرشار از غذاهای سویا خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان کاهش می دهد. این اثر محافظتی برای زنانی که کمتر سویا می‌خورند یا بعداً شروع به خوردن سویا می‌کنند، کمتر چشمگیر است. سویا حاوی پروتئین، ایزوفلاون و فیبر است که همگی فواید سلامتی دارند

برخی از انواع سرطان، مانند سرطان پستان گیرنده هورمونی مثبت، از استروژن انسانی برای رشد و گسترش استفاده می کنند. به همین دلیل، برخی از افراد ممکن است نگران باشند که خوردن فیتواستروژن های موجود در سویا می تواند استروژن را در بدن آنها افزایش دهد و رشد سرطان سینه را تشویق کند.

خوردن سویا و سرطان + بیشتر بدانیدبا این حال در راستای خوردن سویا و سرطان، هیچ مطالعه ای بر روی افراد ارتباط بین مصرف سویا و ابتلا به سرطان سینه را نشان نداده است. مطالعات انجام شده در آزمایشگاه نشان داده‌اند که ایزوفلاون رشد سلول‌های سرطان سینه را افزایش می‌دهد و تومورهای سرطان سینه را در موش‌ها افزایش می‌دهد. با این حال، این مطالعات در افراد انجام نشده است و از مطالعات آزمایشگاهی برای ارائه توصیه های غذایی به افراد استفاده نمی شود. محققان همچنین دریافته‌اند که موش‌ها سویا را متفاوت از انسان‌ها متابولیزه می‌کنند. برای دریافت تخصصی ترین رژیم های سرطان می توانید به وبسایت دکترفود مراجعه کنید.

برخی از مطالعات در خصوص خوردن سویا و سرطان، نشان می دهد که سویا ممکن است به محافظت در برابر سرطان سینه کمک کند، اما تحقیقات بیشتری برای اثبات این امر مورد نیاز است.

بنابراین در زمینه خوردن سویا و سرطان، آیا مصرف مکمل های سویا می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان یا عود سرطان در فرد کمک کند؟ بر اساس یک مطالعه JAMA در 2013، این احتمال وجود ندارد. این نشان داد که مردان در معرض خطر بالای عود سرطان پروستات که 20 گرم مکمل سویای حل شده در یک نوشیدنی روزانه مصرف می‌کنند، خطر عود سرطان پروستات را به تاخیر نمی‌اندازند یا کاهش نمی‌دهند. نویسندگان خاطرنشان کردند که این مکمل بی خطر به نظر می رسد و عوارض جانبی زیادی برای کاربران ندارد.

چه مقدار و چه نوع سویا باید بخورید؟

در راستای خوردن سویا و سرطان، بهتر است سویا را در حد اعتدال به عنوان بخشی از وعده های غذایی سالم مصرف کنید که شامل مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل است. می توانید منابع طبیعی سویا را در غذاهایی مانند ادامام، شیر سویا و توفو پیدا کنید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده می‌گوید که خوردن ۲۵ گرم سویا در روز فوایدی برای سلامتی دارد، مانند کاهش خطر بیماری قلبی

در زمینه خوردن سویا و سرطان، ممکن است درباره پودر پروتئین سویا نیز شنیده باشید که می‌توان آن را به شیک اضافه کرد یا در حین پخت برای افزایش میزان پروتئین استفاده کرد. برچسب تغذیه روی پودرهای پروتئین سویا را بخوانید تا کل گرم سویا در هر وعده را بیابید تا مطمئن شوید که در 25 گرم توصیه شده باقی می‌مانید. همچنین باید به برچسب نگاه کنید تا محصولاتی با سدیم کمتر، قندهای اضافه شده کمتر و مواد اضافی کمتر انتخاب کنید

خوردن سویا و سرطان + نکات مهمعلاوه بر این در خصوص خوردن سویا و سرطان، مکمل‌های ایزوفلاون در فروشگاه‌های سلامت طبیعی و آنلاین در دسترس هستند. با این حال، هنگام خرید این مکمل ها محتاط باشید و همیشه قبل از شروع یک مکمل جدید با پزشک خود صحبت کنید. مکمل‌های سویا دارای مقادیر بالاتری از سویا نسبت به رژیم‌های سنتی آسیایی هستند، که به طور کلی سویا بیشتر در رژیم‌های غذایی آمریکایی و اروپایی است. تحقیقات بیشتری در مورد مکمل های ایزوفلاون و میزان توصیه شده روزانه برای افراد مبتلا به سرطان یا افراد سالم ازنظر سرطان مورد نیاز است. اگر قصد مصرف ایزوفلاون یا هر مکمل غذایی دیگر را دارید، از پزشک خود در مورد خطرات و فواید آن بپرسید.

نکته ی پایانی

در این مقاله در خصوص خوردن سویا و سرطان صحبت شد.

بیشتر تحقیقات در مورد این موضوع نشان می دهد که قهوه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. و حتی برای زنانی که پس از یائسگی هستند،  قهوه می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

سویا برای چه افرادی مفید و مضر است؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست