فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی

قلبی و عروقی

در این مقاله به بررسی فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی می پردازیم.

دو کلاس عمده‌ی اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFAs) اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 هستند. مانند تمام اسیدهای چرب ، اسیدهای چرب اشباع نشده از زنجیره های طولانی اتم های کربن با یک گروه کربوکسیل در یک انتهای زنجیره و یک گروه متیل در طرف دیگر تشکیل شده‌اند. PUFA ها دارای دو یا چند پیوند مضاعف بین اتم‌های کربن زنجیره‌ی خود هستند. اسید های چرب امگا3 دارای یک پیوند دوگانه بین سومین و چهارمین کربن زنجیره‌ی کربنی از سمت گروه متیل زنجیره هستند . چندین نوع اسید چرب امگا3 مختلف وجود دارد ، اما اکثر تحقیقات علمی بر سه مورد تمرکز دارند: آلفا لینولنیک اسید (ALA) ، اسید ایکوزاپنتائنوئیک (EPA) و اسید دکوزاهگزانوئیک(DHA).

برای دریافت رژیم های گوناگون از بهترین کلینیک تغذیه کلیک کنید.

در زمینه فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی، ALA حاوی 18 اتم کربن است ، در حالی که EPA شامل 20 کربن و DHA حاوی 22 اتم کربن است. بدن انسان تنها می‌تواند بعد از کربن شماره 9 از انتهای متیل اسید چرب ، پیوندهای دوگانه کربن-کربن ایجاد کند. بنابراین آلفالینولنیک اسید و ایکوزاپنتانوئیک اسید و دوکوزاهگزانوئیک اسید اسیدهای چرب ضروری به حساب می آیند ، به این معنی که باید از رژیم غذایی دریافت شوند و دربدن سنتز نمی‌شوند.  ALAمی‌تواند به EPA و سپس به DHA تبدیل شود. بنابراین ، مصرف EPA و DHA به طور مستقیم از غذاها و یا مکمل‌های غذایی تنها روش عملی برای افزایش سطح این اسیدهای چرب در بدن است.

فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی - دکترفودمنابع غذایی برای جذب امگا 3

منبع اصلی ALA گیاهان هستند که عمدتا ًدر برخی از دانه‌ها و مغزها متمرکز شده اند. روغن‌های گیاهی که حاوی ALA هستند شامل روغن بذر کتان ، سویا و روغن کلزا می باشند .دانه‌ی چیا و گردو نیز حاوی ALA هستند. EPA و DHAدر ماهی و روغن ماهی وجود دارند.

در زمینه مزایای امگا 3 برای سلامتی، علاقه به تحقیق در مورد امگا3 در سال‌های اخیر به دلیل اهمیت این ماده‌ی مغذی بر سلامت و کاهش بیماری‌ها اهمیت دارد. ارتباط امگا3 با بیماری‌های زوال عقل، دیابت، سرطان، افسردگی و بیماری های روانی مختلف، آرتریت روماتوئید تایید شده‌است. سندروم متابولیک مجموعه ای از شرایط است که شامل چاقی مرکزی،  فشار خون بالا ، مقاومت به انسولین ، تری گلیسیرید بالا و سطح HDL پایین است که به عنوان نگرانی عمده بهداشت عمومی است ، زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های غیرواگیر دیگر از جمله بیماری‌های قلبی و دیابت را افزایش می‌دهد. اسیدهای چرب امگا3 می‌توانند مقاومت به انسولین و التهاب را کاهش داده و عوامل خطر بیماریهای قلبی را در مبتلایان به سندرم متابولیک بهبود بخشند. علاوه بر آن امگا3 در درمان آسم، بیماری‌های روانی، کبدچرب، پوکی استخوان نیز تاثیر دارد.

مطلب پیشنهادی: رژیم غذایی کتوژنیک برای لاغری

فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی + نکات مهمفواید امگا3:

در این بخش به ببرسی فواید امگا 3 پرداخته می شود.

بیماری قلبی و عروقی:

در خصوص فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی، امگا3 نقش عمده‌ای در کاهش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و حفظ سلامت قلب و کاهش چربی‌های خون دارد. دلیل آن رقابت امگا3 با آراشیدونیک اسید است که با آنزیم سیکل اکسیژناز دارند و امگا3 باعث کاهش تجمع پلاکت‌ها و اتساع عروق می‌شود و از طرفی با تولید نیتریک اکسید به افزایش ضربان قلب و کاهش پاسخ‌های انقباضی منجر می‌شود. خواص ترمیم کنندگی آن با تحریک سلول های پیش ساز اندوتلیال باعث بهبود وضعیت اندوتلیوم در افراد سالم و بیماران مبتلا به بیماری های قلبی عروقی می گردد.

دریافت بهترین و تخصصی ترین رژیم های لاغری

دیابت:

در دیابت مقاومت به انسولین دیده می‌شود و مقاومت به انسولین منجر به هایپرگلیسمی پس از غذا، افزایش سطح  اسیدهای چرب، هیپرانسولینمی و اختلال عملکرد سلولهای بتای پانکراس می‌شود و منجر به چاقی، سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 می‌شود. امگا3 باعث کاهش قند خون می‌شود و با کنترل فشار و چربی خون از پیشرفت دیابت جلوگیری می‌کند و کمک می‌کند به اهداف درمانی دیابت برسیم. در راستای فواید بی نظیر امگا 3، از طرفی از آنجا که DHA در سلامت چشم تاثیر دارد و در شبکیه‌ی چشم وجود دارد باعث پیشگیری از رتینوپاتی دیابتی می‌شود.

سرطان‌ها:

امگا3 در پیشگیری از سرطان‌های پروستات، روده بزرگ، سینه، ریه، کولورکتال، تخمدان، پانکراس، پوست و معده نقش دارد. از طرفی امگا3 در تحمل شیمی درمانی و افزایش اثرات شیمی درمانی نقش دارد.

آلزایمر:

در خصوص فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی، مصرف کم امگا3 با افزایش خطر بیماری‌های زوال عقل که مهم‌ترین آن آلزایمر است، همراه است.  DHAجز اصلی فسفولیپیدهای غشا خصوصا مغز و میتوکندری است. امگا3 بر عملکرد مغز شامل تغییراتی در سیالیت غشا، فعالیت آنزیم‌های متصل به غشا، تعداد و میل ترکیبی گیرنده‌ها، عملکرد کانال‌های یونی، تولید و فعالیت انتقال دهنده‌های عصبی و انتقال سیگنال نقش دارند. این ماده‌ی مغذی بر کیفیت زندگی، توانایی تمرکز، کیفیت خواب تاثیر دارد.

افسردگی:

درباره فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی، مطالعات زیادی نشان دادند که مصرف ماهی با کاهش خطر افسردگی مرتبط بوده است حتی از امگا3 در زنان بارداری که به اسکیزوفرنی مبتلا بودند به عنوان ضد افسردگی یاد شده است. جالب است بدانید افرادی که مرتب منابع غذایی امگا3 و مکمل آن را مصرف می‌کنند کمتر به افسردگی مبتلا می‌شوند. کمبود DHA با اختلال رشد اولیه بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد و می تواند آسیب پذیری در برابر افسردگی را درطول زندگی بزرگسالی افزایش دهد. مقالات نشان دادند افرادی که به استرس و افسردگی مبتلا هستند، با مصرف امگا3 به بهبودی علائم دست پیدا می‌کنند. در افسردگی EPA نسبت به DHA مهم ترین نقش را دارد. مکمل‌های امگا 3 می‌توانند دفعات نوسانات روانی و عود در افراد دارای اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی را کاهش دهند. مکمل اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است باعث کاهش رفتار خشونت آمیز شود .

بیشتر بخوایند: بهترین رژیم غذایی برای ورزشکاران

بارداری:

در راستای مزایای امگا 3 برای بدن، نقش امگا3 بر طول بارداری، تولد زودرس، وزن هنگام تولد، افسردگی حین زایمان، فشار خون بارداری ( پره اکلامپسی بارداری)، الگوهای رشد پس از زایمان، رشد عصبی، رشد شناختی، اوتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری، درماتیت آتوپیک، آلرژی و اختلالات تنفسی شناخته شده است.

فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی + اصول اصلیسندروم پیش از قاعدگی:

امگا3 در کاهش علائم جسمی و روانی سندروم پیش از قاعدگی موثر است و در دخترانی که از این سندروم رنج می‌برند کمک کننده است.

بنابراین ما باید با افزایش دریافت امگا3 و کاهش دریافت اسیدهای چرب امگا6 و اشباع شده نسبت اسیدهای چرب را طوری تغییردهیم که به نفع امگا3 باشد. در وهله‌ی اول استفاده از منابع غذایی امگا3 توصیه می‌شود اما بصورت کلی مکمل امگا3 در کاهش بروز بیماری‌های ذکر شده و بهبود علائم این بیماری‌ها نقش دارد.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص فواید امگا 3 برای بهبود سلامتی صحبت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت دکترفود مراجعه نمایید.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

قیمت روز کپسول امگا 3

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست