5 دلیل که نباید از لبنیات سنتی استفاده کنیم

کاهش وزنافزایش وزنورزشکاران

5 دلیل که نباید از لبنیات سنتی استفاده کنیم

لبنیات یکی از اصلی ترین گروه مواد غذایی و تامین کننده پروتئین با کیفیت ، انواع ویتامین ها و املاح مانند کلسیم، ریبوفلاوین، فسفر، ویتامین های A، D، B12 و اسید پانتوتنیک است.

لبنیات سنتی
لبنیات سنتی

متاسفانه امروز شاهد ترویج باورهای غلط در مورد این گروه ماده غذایی هستیم که تهدیدی بالقوه برای سلامتی است. بسیاری از مردم به علت شایعات و آموزه های غیر علمی شیر و لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف می کنند و یا به دلایل زیر اقدام به مصرف شیر و لبنیات محلی می کنند.

مردم بر این باورند که :

 • شیر و لبنیات محلی ارزان تر است .
 • عطر و طعم متفاوت و نوستالژیک دارد .
 • لبنیات محلی سالم تر است !!!
لبنیات سنتی
لبنیات سنتی

اما به چند دلیل می بایست لبنیات مصرفی خود را از بین محصولات کارخانه ای انتخاب کنیم :

 1. در کارخانه تولید و تهیه لبنیات ، شیر در بدو ورود از دامداری ، از لحاظ بار میکروبی ، میزان آفلا توکسین و سایر موارد تحت آزمایش و ارزیابی قرار میگیرد . و در صورت عدم تطابق با استاندارد ها آن شیر برگشت داده می شود در حالی که در مراکز سنتی عرضه لبنیات، این موارد اندازه گیری نمی شود . آفلا توکسین سمی است که از غذای دام وارد شیر می شود و می تواند بیماری های متفاوتی از قبیل نکروز بافتی ، سیروز کبدی ، سرطان کبد و سرطان معده را ایجاد کنند.
 2. در کارخانه ها با به کار گیری تکنولوژی های پیشرفته ، شیر تحت فرآیند استریلیزاسیون و پاستوریزاسیون قرار می گیرد و تمامی عوامل بیماری زای لبنیات از جمله عامل ایجاد تب مالت ، از بین می رود در حالی که احتمال ابتلا به بیماری های مرتبط با آلودگی شیر با مصرف لبنیات سنتی بسیار زیاد است .
 3. لبنیات کارخانه ای دارای بر چسب مشخصات محصول و جدول حقایق تغذیه است و شما به راحتی می توانید به اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید، تاریخ انقضا، سریال تولید، شماره و آدرس کارخانه دسترسی داشته باشید و از طرفی با دسترسی راحت به معلومات ثبت شده، می توانید میزان چربی، کربو هیدرات، پروتئین و کالری دریافتی خود را تخمین بزنید . در حالی که لبنیات سنتی فاقد این اطلاعات است و اگر با مصرف آن ها به مشکلی برخورد کنید فرد خاطی مشخص نمی باشد .
 4. در کارخانه ها به علت استفاده از تکنولوژی در مدت زمان کوتاه شیر پاستوریزه و استریل می شود و این موضوع باعث حفظ بیشتر کیفیت شیر و ویتامین ها و املاح می شود . در صورتی که شیر سنتی در شرایط خانگی با مدت زمان طولانی جوشانده می شود و این روش نه تنها نمی تواند تمام میکروب ها را از بین ببرد، بلکه باعث از بین رفتن مقدار زیادی از ویتامین های آن می شود .
 5. تمامی لبنیات تولید شده به روش محلی، پر چرب هستند و چربی شیر و لبنیات دارای اسید چرب های اشباع است که از نظر علمی مصرف زیاد آن ها می تواند بیماری هایی از قبیل گرفتگی عروق قلبی، مغزی و کلیوی را ایجاد کند . در حالی که در بین لبنیات کارخانه ای به راحتی می توان انواع کم چرب، نیم چرب و پرچرب را با توجه به ذائقه و وضعیت سلامت فردی انتخاب نمود .
لبنیات سنتی
لبنیات سنتی

بنابراین برای حفظ سلامت خود :

 • از مصرف شیر و لبنیات به میزان حداقل دو لیوان در طول روز غافل نشوید . در مورد میزان دقیق لبنیات مورد نیاز بدن تان با مشاور تغذیه مشورت کنید .
 • از لبنیات کارخانه ای که تحت نظارت ارگانهای نظارتی هستند، تهیه و خریداری کنید .
 • به تاریخ تولید و انقضاء محصول دقت کنید .
 • با توجه به سن و وضعیت سلامت خود از انواع کم چرب آن تهیه فرمایید .
 • در مورد اخبار و شایعات شنیده شده راجع به مواد غذایی ، از مشاور تغذیه خود مشورت بگیرید.

دکترفود،دکترتغذیه شما

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست