ویتامین D و دیابت بارداری

بارداری و شیردهیدیابت

در این مقاله در زمینه ویتامین D و دیابت بارداری صحبت می کنیم.

دیابت بارداری به عنوان عدم تحمل گلوکز و افزایش قند خون تعریف می شود که اولین بار در دوران بارداری در سه ماهه سوم تشخیص داده می شود و از شایع ترین عوارض دوران بارداری است. اختلال عملکرد سلول های بتای پانکراس و مقاومت به انسولین از ویژگی های این بیماری است. برخلاف دیابت نوع 1 در اثر کمبود انسولین ایجاد نمی شود بلکه به دلیل هورمون ها است. هورمون های کورتیزول و پروژسترون مسئول اصلی مقاومت به انسولین هستند که این مقاومت به انسولین از ورود گلوکز به سلول ها به صورت درست جلوگیری می کند و گلوکز خون افزایش می یابد در صورتی که گلوکز در مقدار مورد نیاز در اختیار سلول ها قرار گرفته نمی شود و انسولین بیشتری نیاز است و این هورمون ها مسئول اثر ضد انسولین از هفته 20-24 هستند و با رشد بیشتر جفت این اثر بیشتر می شود. در زمینه ویتامین D و دیابت بارداری، استروژن و پروژسترون باعث هیپرپلازی سلول های بتای پانکراس می شوند و به افزایش ترشح انسولین و رسوب گلیکوژن منجر می شود. البته اضافه وزن و چاقی مادر هم علت عمده این بیماری است. جفت برای جنین در حال رشد مواد مغذی و هورمون ها را فراهم می کند. گلوکز برای تامین انرژی و ساخت پروتئین ها و چربی ها لازم است. علائم آن اغلب پس از زایمان از بین می روند ولی در مواردی این علائم همراه مادر باقی می مانند که در نهایت به دیابت نوع 2 تبدیل می شوند و فرد باید درمان کاهش قند خون را دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با بهترین متخصصان در تخصصی ترین کلینیک تغذیه در ایران در ارتباط باشید.

دلایل دیابت بارداری:

درباره ویتامین D و دیابت بارداری، ژنتیک، سن بالای مادر و پدر، سابقه دیابت نوع2 و دیابت بارداری قبلی، سیگار، چاقی و اضافه وزن و فعالیت بدنی کم از عوامل خطر دیابت بارداری هستند. غربالگری در هفته 24-28 بارداری انجام می شود.

ویتامین D و دیابت بارداری + اصول اساسیعوارض دیابت بارداری:

در زمینه ویتامین D و دیابت بارداری، فشار خون بالا در بارداری، زایمان سزارین، زایمان زودرس، افت قند خون  از اثرات آن در مادر و سقط جنین، تولد زودرس، مشکلات تنفسی و زردی از اثرات آن در کودک است. احتمال ایجاد بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 در مادران و چاقی و دیابت در کودکان بالا است. همچنین این کودکان در معرض افزایش چربی خون هستند. ماکروزومی‌ که‌ دلیل ‌آن ‌سطوح‌ بالا ی ‌گلوکز ‌خون‌ مادر ‌و ‌سطح ‌بالای ‌انسولین ‌جنین‌ است‌ که ‌رسوبات زیاد ‌چربی و افزایش وزن ‌را‌ به ‌دنبال ‌دارد‌. در راستای ویتامین D و دیابت بارداری، افت ‌قند‌ خون ‌که ‌به ‌دلیل ‌عادت ‌جنین ‌به ‌گلوکز‌ بیش ‌از‌ حد‌ خون در دوران بارداری‌ بوده‌ است. افسردگی نیز‌ در ‌مادران ‌ دیده ‌می‌شود‌. خطر‌ ابتلا ‌به‌ دیابت ‌تا‌ پنج‌ سال ‌در‌ این ‌مادران‌ بالا ‌است ‌و‌ خطر ‌ابتلا ‌به ‌بیماری‌های‌ قلبی‌ عروقی‌ هم ‌دو ‌برابر‌ بیشتر ‌است که نشان از توجه بالا به این بیماری است.

مدیریت دیابت بارداری:

در راستای ویتامین D و دیابت بارداری، درمان اصلی هم انسولین و داروهای مربوط به کنترل قند خون، رژیم غذایی و فعالیت بدنی است. لازم به ذکر است مدیریت دیابت در این دوران بسیار سخت است. با رعایت سبک زندگی و رژیم غذایی بسیاری از این مشکلات برطرف می شوند. البته یک سری از مواد مغذی در درمان ان نقش دارند. ویتامین‌D‌ و ‌Ca‌و ‌Mg‌ و‌Zn ‌به‌ دلیل ‌اثر ‌ضد‌ التهابی ‌در ‌کاهش ‌التهاب ‌و ‌استرس ‌اکسیداتیو‌ نقش ‌دارند ‌و ‌از ‌آنجا‌ که ‌سرکوب ‌التهاب‌ به ‌بهبود ‌بارداری‌ کمک ‌می کند ‌‌و ‌‌در ‌بهبود ‌حساسیت ‌انسولین‌ و‌ پروفایل ‌لیپیدی ‌نقش‌ دارد‌، ‌حائز ‌اهمیت‌ است‌‌.

برای بهره‌مندی از بهترین رژیم دیابت کلیک کنید

ویتامین D:

در زمینه ویتامین D و دیابت بارداری، ویتامین‌D ‌مسئول ‌تنظیم ‌متابولیسم ‌کلسیم ‌و ‌فسفر‌ است ‌و ‌برای ‌حفظ ‌اسکلت‌ لازم‌ است‌ و‌ به ‌عنوان‌ تنظیم‌ کننده‌ ی ایمنی ‌شناخته ‌می‌شود‌. این‌ ویتامین ‌در  ‌بیان‌ ژن‌ و ‌تمایز ‌سلولی ‌و ‌تولید ‌پروتئین ‌در ‌بدن‌ نقش ‌دارد. تکثیر ‌و ‌تمایز ‌سلول‌های‌ مخاطی ‌روده‌، سلول‌های ‌سیستم‌ایمنی‌، سلول‌های ‌پانکراس‌، سلول‌های‌ سیستم ‌عصبی ‌و ‌عضلات‌، سلول‌های‌ پوست‌ و ‌تیروئید‌ بر ‌عهده‌ ویتامین‌  D‌‌است‌. به ‌این ‌ویتامین‌، ویتامین ‌نور ‌خورشید‌ گفته ‌می‌شود ‌زیرا‌ علاوه ‌بر ‌مواد‌غذایی ‌در ‌نور ‌خورشید ‌هم‌ هست‌. درباره ویتامین D و دیابت بارداری، با‌ خوردن مواد ‌غذایی‌ حاوی ‌این‌ ویتامین ‌و‌ مقابل ‌نور ‌خورشید ‌قرار‌ گرفتن‌، این‌ ویتامین ‌در ‌بدن‌ ساخته‌ می‌شود‌ و ‌در ‌بافت‌های ‌خاصی ‌اعمال ‌خود ‌را‌  انجام‌ می‌دهد‌، بنابراین ‌به ‌آن‌ هورمون ‌می‌گویند‌. فروان‌ترین‌ شکل ‌آن‌25 ‌هیدروکسی ‌ویتامین‌‌D ‌است‌ که ‌شکل ‌فعال ‌آن ‌نیست‌. شکل ‌فعال ‌آن 1‌و‌ 25دی‌ هیدروکسی‌ ویتامین‌‌D است‌. این ‌ویتامین ‌در ‌شیر ‌غنی ‌شده‌ با‌ ویتامین‌ D‌، جگر‌،‌ زرده‌ تخم‌ مرغ‌،‌ ماهی ‌و ‌نور ‌خورشید ‌وجود ‌دارد.

نقش ویتامینD:

در خصوص ویتامین D و دیابت بارداری، ویتامین‌‌ D در‌ عملکرد‌ غدد ‌و ‌ایمنی‌ ذاتی ‌سلول‌ها‌ و ‌بیان ‌سیتوکین‌های ‌التهابی‌ و ‌ژن ‌گیرنده ‌انسولین‌‌ و‌ انتقال‌ گلوکز ‌نقش ‌دارد‌. کمبود ‌ویتامین‌‌ D‌باعث ‌اختلال‌ رشد ‌و ‌استخوان‌سازی‌ و شکل‌ استخوان‌ها‌ و  کاهش‌ دور‌ سر‌ نوزادان ‌ و ‌‌‌افزایش‌ دور‌ کمر‌ و‌ دور‌ باسن‌ مادران‌ می‌ شود‌ و ‌در‌شروع‌ زایمان‌  زودرس ‌نقش ‌دارد. همچنین ویتامینD با چاقی و مقاومت به انسولین ارتباط دارد.

کمبود ویتامین D:

در زمینه ویتامین D و دیابت بارداری، کمبود‌ در‌ کودکان ‌و ‌بزرگسالان ‌دیده‌ می‌شود‌. استخوان‌های ‌در‌ حال‌ رشد ‌کودکان‌ غضروفی ‌می‌مانند‌ و آهکی‌ نمی‌شوند ‌و ‌راشیتیسم ‌در ‌کودکان ‌ایجاد ‌می‌شود‌ و‌ کج ‌شدن ‌جمجمه‌ و ‌نرمی‌ استخوان‌ها ‌و ‌لق‌شدن‌ دندان‌ها‌  و ‌تشنج ‌‌دیده ‌می‌شود‌ و ‌حالت ‌گردنبند ‌روزاری ‌ایجاد‌ می‌شود‌‌. کود‌ک‌ مستعد ‌عفونت ‌می‌گردد ‌‌و نرمی‌استخوان و شکستگی و پوکی استخوان می شود. ویتامین D  در ‌تشکیل ‌و ‌تمایز ‌سلول‌های ‌چربی ‌نقش ‌دارد؛ ‌زنان ‌چاق‌ با ‌کمبود‌ ویتامین‌ D در‌معرض ‌‌خطر ‌بالای ‌ابتلا ‌به ‌ دیابت بارداری ‌هستند‌‌. ویتامین D‌اثرات ‌ضد‌ التهابی ‌در ‌حساسیت‌ به ‌انسولین ‌و‌ حفاظت‌ از‌ عروق ‌نقش‌ دارد.

دریافت بهترین رژیم ها در زمینه های گوناگون با دکترفود

ویتامین D و دیابت بارداری + نکات مهمدر خصوص ویتامین D و دیابت بارداری، با پیشگیری از بروز دیابت بارداری و مدیریت به موقع ان طوری که قند خون در محدوده طبیعی حفظ شود و رژیم غذایی و سبک زندگی ای که به کنترل وزن منجر می شود باید رعایت شود. رژیم غذایی سالم براورده کننده ی نیازهای کودک و مادر است حتی اگر مادر دچار چاقی و اضافه وزن قبل از بارداری باشد هم با رعایت نکات تغذیه ای کاهش وزن برنامه ریزی شده خواهد داشت طوری که به سلامت خود و کودک لطمه ای وارد نشود. همچنین مادران لاغر هم افزایش وزن مناسبی خواهندداشت. زیرا با مدیریت آن نوزادان سالم هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی به دنیا می ایند که خودشان اینده سازان هستند و ارتباطات عاطفی بین مادران و کودکشان به طور عالی برقرار می شود و نگرانی های مادر و نوزاد و خانواده هایشان کاهش یافته و کمک می شود و مدیریت وضعیت کودک تا در زمان مقرر تغذیه سالم داشته باشد و نیازهایش براورده شود و مادر هم بارداری مناسبی را از سر بگذارد و تمام حواسش به رشد کودکش می شود.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص ویتامین D و دیابت بارداری صحبت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبساتی ذکترفود مراجعه کنید.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شعبه اصفهان: چارباغ بالا (مجتمع اوسان)

شعبه شیراز: قصرالدشت (کوچه ۲۸)

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

دیابت بارداری چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست