کاهش استرس با منیزیم

خدمات حضوری

در این مقاله در خصوص کاهش استرس با منیزیم صحبت می شود.

همه‌ی ما در زندگی، فشارهای روحی و روانی، ترس، دلهره و نگرانی را تجربه کرده‌ایم که این فشارهای روحی اگر از حدی فراتر برود، تمامی زندگی و فعالیت‌های ما را در طول روز تحت تأثیر قرار می‌دهد. دکترفود به عنوان یکی از بهترین کلیینک های تغذیه در تهران می تواند به شما کمک کند.

آیا با مفاهیم استرس و اضطراب، به عنوان کلمات کلیدی در سلامت روان آشنا هستید؟
آیا سطح استرس و اضطراب شما در طول روز، در حد طبیعی است یا فراتر رفته و نیاز به کمک گرفتن از مشاور دارید؟

منیزیم یک عنصر اساسی است که این ماده مغذی که نقش آن در سلامت انسان به طور گسترده ای شناخته شده است. در خصوص کاهش استرس با منیزیم، امروزه کمبود منیزیم وجود دارد و با توجه به اهمیت آن در عملکرد بسیاری از واکنش های بدن انسان، این کمبود می تواند خطر سلامت جسمی و روانی را افزایش دهد. منیزیم یک ماده معدنی ضروری برای انسان است. دومین کاتیون داخل سلولی فراوان است که تقریباً در تمام فرآیندهای متابولیکی و بیوشیمیایی اصلی نقش دارد و به عنوان یک کوفاکتور در صدها واکنش آنزیمی عمل می کند؛ عملکردهای اولیه آن از جمله سنتز پروتئین و اسید نوکلئیک، تنظیم مسیرهای متابولیک، انتقال عصبی، عصبی عضلانی، عملکرد و تنظیم ریتم قلب، حفظ تعادل الکترولیت ها و نقش کلیدی در تحریک پذیری غشاء ایفا می کند.

کاهش استرس با منیزیم - دکترفودمنیزیم یک عنصر ضروری برای سلامتی

در راستای کاهش استرس با منیزیم، منیزیم همچنین جزء ضروری مایع خارج سلولی در سیستم عصبی مرکزی و مایع مغزی نخاعی است. منیزیم از طریق خون – مغز وارد مغز می شود . مطالعات تجربی نشان داده است که در حیوانات با کمبود منیزیم، جذب منیزیم از مغز در مقایسه با گروه عدم کمبود با تغذیه معمولی تقریبا دو برابر شده است. کمک به تنظیم دمای بدن، تصفیه و سم زدایی کبد، بهبود فعالیت دستگاه گوارش، کمک به رفع یبوست  نقش های منیزیم در بدن است.

در راستای کاهش استرس با منیزیم، عوامل زیادی می توانند بر تعادل منیزیم تأثیر بگذارند: رژیم غذایی سرشار از سدیم، کلسیم و پروتئین ، مصرف کافئین و الکل و استفاده از برخی داروها مانند دیورتیک ها و داروهای معده و آنتی بیوتیک ها که همگی می توانند باعث احتباس منیزیم کمتر شوند. در افراد سالم، برخی از شرایط فیزیولوژیکی مانند بارداری ، یائسگی و پیری با تغییراتی در نیاز به منیزیم همراه است. در بیماری هایی که جذب و دفع مواد مغذی تأثیر می پذیرند (مانند دیابت، اختلال عملکرد کلیه ، سوء جذب و استرس فیزیولوژیکی، اختلالات ژنتیکی، سندروم متابولیک و پوکی استخوان) و ورزش نادرست و خواب ناکافی نیز ممکن است منجر به از دست دادن قابل توجه منیزیم شود.

تخمین زده می شود که بدن یک انسان بالغ حاوی حدود 21 تا 28 گرم منیزیم، 50 تا 60 درصد منیزیم است که در استخوان ها ذخیره می شود و باقیمانده در بافت های نرم مانند ماهیچه ها توزیع می شود. شما همچنین می توانید برای دریافت بهترین رژیم های غذایی از دکترفود کمک بگیرید.

منابع غذایی که سرشار از منیزیم هستند

درباره کاهش استرس با منیزیم، قهوه یا محصولات مبتنی بر کاکائو نیز ممکن است حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم باشند، در حالی که ماهی، گوشت، و شیر دارای مقدار متوسط ​​است. همچنین سبزیجات برگ سبز و آجیل ها نیز مقادیر بالایی از منیزیم دارند. آب آشامیدنی، به خصوص آب سخت تر، نیز می تواند سرشار از نمک های منیزیم باشد.

منیزیم نقش حیاتی در عملکرد عضلات ایفا می کند به خصوص در انقباض و استراحت آن ها و یکی از اولین نشانه های کمبود منیزیم اسپاسم، لرزش و گرفتگی عضلات است. منیزیم همچنین نقش مهمی در متابولیسم پروتئین ها بر عهده دارد. پروتئین ها برای رشد عضلات ضروی می باشند به همین جهت کمبود مزمن منیزیم می تواند به تحلیل عضلات ختم شود. مصرف الکل، نوشیدن بیش از حد چای و قهوه، استرس، مشکلات کلیوی، مصرف بیش از حد کلسیم و اسهال سبب کمبود منیزیم در بدن می شوند.

بیشترین علائم کمبود شامل گرفتگی عضلانی، لرزش، ناراحتی های قلبی و اختلالات اکوکاردیوگرافی، کمبود کلسیم و پتاسیم هستند. همچنین کمبود منیزیم با بیماری های دیابت، قلبی عروقی و سندروم متابولیک مرتبط است.

کم شدن استرس با مصرف منیزیم

در خصوص کاهش استرس با منیزیم، استرس، که اغلب به عنوان یک پاسخ روانی به عوامل استرس زای خارجی در نظر گرفته می شود، به یک امر رایج تبدیل شده مسئله ی زندگی مدرن است. از دیدگاه زیست‌شناسی عصبی، استرس یک سیستم تطبیقی ​​است که به طور مداوم از نظر فیزیکی، فیزیولوژیکی یا روانی اجتماعی با محیط ارزیابی و تعامل می کند. زمانی که در این سیستم استرس بیش از حد بارگذاری شده است، پیامدهای سلامتی منفی می تواند منجر شود.

استرس معمولاً به عنوان محرکی توصیف می شود که پاسخ فیزیولوژیکی و روانی را در بدن برمی انگیزد. استرس دیگر به عنوان یک پاسخ موقت به تهدیدات گاه به گاه در نظر گرفته نمی شود، بلکه بیشتر به عنوان یک واکنش مداوم و مداوم در نظر گرفته می شود.

بیشتر بدانید: کاهش وزن با دستگاه های لاغری

کاهش استرس با منیزیم + بیشتر بدانیدتاثیر استرس روی بدن

در راستای کاهش استرس با منیزیم، استرس می‌تواند گاهی خفیف و زودگذر باشد (مانند استرسی که قبل از یک آزمون ساده به ما دست می‌دهد) یا ممکن است شدید باشد و حالت مزمن پیدا کند. در واقع کمی استرس قبل از انجام هرکاری لازم است و می‌تواند به بهتر انجام شدن آن کار منجر شود. اما استرس شدید و مزمنی که فشارهای روحی و جسمی بیش از حد به فرد وارد می‌کند، می‌تواند تأثیر مخربی بر زندگی او داشته باشد و حتی سبب بیماری شود. استرس نه تنها بر وضعیت سلامت روان فرد تأثیر می گذارد، بلکه با یک مشخصه نیز مشخص می شود که پاسخ فیزیکی بدن هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت منجر شود. اثرات کوتاه مدت شامل: افزایش فشار خون، افزایش ضربان قلب و تنفس، افزایش هوشیاری هستند و اثرات بلند مدت هم شامل اختلالات شناختی و حافظه است.

درباره کاهش استرس با منیزیم؛ استرس و اضطراب دو طرف یک سکه هستند. استرس نتیجه واکنش‌های روی مغز یا بدن شماست که می‌تواند ناشی از یک رویداد یا فعالیت باشد که شما را عصبی یا نگران می‌کند. اضطراب همان نگرانی، ترس و دلهره است. در واقع اضطراب می‌تواند واکنشی در برابر استرس باشد، اما ممکن است در افرادی که استرس هم ندارند رخ دهد. اضطراب و استرس علائم جسمی و روحی ایجاد می‌کند.

با حضور استرس منیزیم درون سلول ها به داخل خون رفته و منیزیم داخل سلول دچار افت می شود. استرس باعث افزایش دفع ادراری منیزیم می شود.

کاهش استرس با منیزیم - بهترین رژیم غذاییکمبود ویتامین های ضروری بر بدن و عوارض آن

در راستای کاهش استرس با منیزیم، علائم کمبود منیزیم و استرس بسیار شبیه به هم هستند از جمله: خستگی، تحریک پذیری و اضطراب خفیف، کمبود انرژی،ضعف عضلانی، اسپاسم دستگاه گوارش، سردرد، تهوع و استفراغ. مکمل یاری منیزیم در کنار مصرف منابع غذایی منیزیم باعث کاهش علائم مربوط به استرس می شود. مصرف منیزیم باعث افزایش ضربان قلب و افزایش انرژی می شود. کمک به افزایش انرژی، درمان بی خوابی، رفع یبوست، درمان افسردگی، گرفتگی عضلات و کوفتگی بدن، ریزش مو و پوکی استخوان از مواردی می باشند که مصرف مکمل های منیزیم توصیه می شوند. در زمینه کاهش استرس با منیزیم، مصرف مکمل های منیزیم در افراد مبتلا به مشکلات کلیوی، فشار خون پایین، بیماری های کبدی، اسهال حتما باید زیر نظر پزشک و با احتیاط صورت گیرد.

کلام آخر

در این مقاله در خصوص کاهش استرس با منیزیم صحبت شد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وبسات دکترفود مراجعه کنید.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شعبه اصفهان: چارباغ بالا (مجتمع اوسان)

شعبه شیراز: قصرالدشت (کوچه ۲۸)

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست