4 علت گرسنگی قبل خواب⁉️ [چرا نصفه شب گرسنه می شویم]

کاهش وزن

علت گرسنگی قبل خواب‌ چیست؟ چرا نصفه شب گرسنه می شویم ؟ شاید این پرسش ها در ذهن شما نیز شکل بگیرد. برخی از افراد در ساعات نیمه شب احساس گرسنگی میکنند و تمایل به خوردن مجدد شام دارند. گرسنگی قبل خواب دلایل مختلفی دارد و ممکن است ناشی از عوامل مختلفی باشد که در ادامه آنها را بررسی میکنیم. دکتر فود علت گرسنگی قبل از خواب را برای شما توضیح میدهد.

اگر میخواهید چربی های پهلو را آب کنید، مقاله آب کردن چربی پهلو را مطالعه کنید.

خوردن غذای سنگین در وعده شام باعث گرسنگی قبل خواب میشود

علت گرسنگی قبل از خواب چیست ؟ پرخوری و صرف غذای سنگین، علت گرسنگی قبل خواب است. یکی از عادات اشتباه افراد، مصرف غذاهای سنگین در وعده شام است. این عادت اشتباه تاثیر منفی بر روی سلامتی و عملکرد سیستم بدن دارد. بدن برخی افراد نسبت به مقدار زیاد کربوهیدرات حساس است. اگر وعده شام حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات باشد، بدن میزان تولید انسولین را بیش از حد افزایش میدهد. حدود یک ساعت بعد از خوردن شام، سطح گلوکز در بدن پایین می آید. شما به همین دلیل پیش از خواب احساس گرسنگی میکنید.

گرسنگی قبل خواب

استرس و اظطراب زیاد در طول روز بر گرسنگی قبل خواب تاثیر دارد

چرا نصفه شب گرسنه میشویم ؟ آیا استرس علت گرسنگی قبل از خواب است؟ گرسنگی قبل خواب دلایل متفاوتی دارد. استرس زیاد یکی از عوامل موثر بر گرسنگی قبل خواب است.

افرادی که مشاغل پر استرس دارند یا بنا به دلایلی اظطراب زیادی را در طول روز تحمل می‌کنند، دچار گرسنگی قبل خواب میشوند. استرس بر روی ترشح هورمون های بدن تاثیر میگذارد و میزان آن ها را کاهش یا افزایش میدهد. اظطراب و استرس باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول میشوند. این هورمون میزان قند خون را افزایش میدهد. در طول روز مقدار قند خون و انرژی زیاد میشود و در نیمه شب قند خون پایین می آید و شما احساس ضعف و گرسنگی میکنید. شما تمایل دارید شام و یک میان وعده پیش از خواب میل کنید تا احساس ضعف و گرسنگی برطرف شود.

گرسنگی قبل خواب

مصرف داروهای خاص و قوی

چرا نصفه شب گرسنه می شویم ؟ داروهای مختلف مانند داروهای دیابت، التهاب و حساسیت بر ترشح هورمون های مختلف بدن تاثیر میگذارند. دارو ها بر عملکرد سیستم بدن و میزان اشتها تاثیر میگذارند. گاهی شما در اثر مصرف دارویی احساس گرسنگی میکنید و یا ممکن است اشتهای خود را از دست بدهید. مصرف دارو در گرسنگی قبل خواب تاثیر گذار است. داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز میشوند باعث اختلال در عادات غذایی میشوند و باعث پرخوری و افزایش وزن میشوند. داروهای ضد افسردگی یک علت گرسنگی قبل از خواب هستند. افرادی که به دیابت مبتلا هستند، بیشتر دچار مشکل گرسنگی قبل خواب میشوند زیرا داروهای ضد دیابت مصرف میکنند و باعث احساس گرسنگی پیش از خواب میشود.

گرسنگی قبل خواب

بارداری

چرا نصفه شب گرسنه می شویم؟ اگر باردار هستید و قبل از خواب گرسنه میشوید، این امر کاملا عادی است. گرسنگی قبل خواب در دوران بارداری اتفاق می افتد زیرا بدن به کالری بیشتری نیاز دارد. احساس گرسنگی قبل از خواب در سه ماه دوم بارداری بیشتر اتفاق می افتد زیرا تغییراتی در سطح هورمون پروژسترون در خون اتفاق می افتد و شما بیشتر احساس گرسنگی می کنید.

گرسنگی قبل خواب

اگر میخواهید درباره ریزه خواری اطلاعاتی بدست آورید، مقاله ریزه خواری چیست را مطالعه کنید.

برای رفع گرسنگی در نیمه شب چه باید کرد؟

در قسمت قبل علت گرسنگی قبل از خواب را توضیح دادیم و اکنون به راه های رفع گرسنگی در نیمه شب میپردازیم. احساس گرسنگی قبل از خواب آزاردهنده است و حتی ممکن است در خواب شما اختلال ایجاد کند. میتوانید از یکی از روش های زیر برای رفع گرسنگی در نیمه شب استفاده کنید.

میوه های ترش برای رفع گرسنگی قبل خواب مناسب هستند

میان وعده شبانه باید سبک و سالم باشد تا باعث افزایش وزن و اختلال در خواب نشود. از خوردن میان وعده های سنگین یا غذا در نیمه شب خودداری کنید. میوه های ترش یکی از گزینه های مناسب برای رفع گرسنگی قبل خواب هستند. این میوه ها حاوی مواد مفیدی همچون پروتئین ها هستند که به احساس سیری کمک میکنند. برخی میوه های ترش حاوی حاوی ویتامین ها و ترکیباتی هستند که برای خواب مفید هستند و تاثیر مثبتی بر وضعیت خواب شما دارند.

مقداری مغز و دانه برای رفع گرسنگی قبل خواب میل کنید

مغز ها و دانه ها منبع فیبر، پروتئین و مواد مغذی هستند و به عنوان یک میان وعده کامل و مغذی به حساب می آیند. میتوانید مقداری مغز تخمه، مغز گردو، بادام یا پسته را پیش از خواب میل کنید. این مغز ها فیبر زیادی دارند و احساس گرسنگی را از بین میبرند و شما احساس سیری میکنید. همچنین پروتئین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن تامین میشود.

یک لقمه پنیر و گردو میل کنید تا گرسنگی قبل خواب رفع شود

پنیر کم چرب و گردو یک گزینه مناسب برای رفع گرسنگی در نیمه شب است. این دو ماده خوراکی حاوی مقدار زیادی مواد مغذی هستند که علاوه بر سیر کردن شما، بدن را نیز تغذیه میکنند. یک تکه نان تست بیاورید و مقداری پنیر کم چرب روی نان بمالید و چند عدد مغز گردو را روی پنیر بگذارید و میل کنید. این میان وعده بسیار مغذی و سالم است و به راحتی آماده میشود و نیازی به صرف زمان زیاد برای تهیه آن نیست.

گرسنگی قبل خواب

نتیجه گیری

به عنوان نتیجه گیری درباره مطالب فوق میتوان گفت که گرسنگی قبل خواب دلایل مختلفی دارد و ممکن است در اثر مصرف دارو، پرخوری، بارداری یا استرس و اظطراب باشد. زمانی که میزان ترشح هورمون های بدن تغییر کند، باعث احساس گرسنگی یا اختلال در خواب میشود که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را پیدا کنید. میتوانید برای رفع گرسنگی قبل از خواب میان وعده های سالم و سبک مانند میوه های ترش و مغز ها و دانه ها را میل کنید تا احساس سیری کنید و مواد مغذی مورد نیاز بدنتان تامین شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست