10 ماده غذایی کاهش دهنده فشار خون بالا

قلبی و عروقی
فشارخون بالا
فشارخون بالا

فشارخون بالا

هایپر تنشن یا فشار خون بالا یکی از مهم ترین ریسک فاکتور های بیماری های قلبی عروقی است.

دنبال کردن یک رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی و سالم که به کاهش فشار خون آنها کمک کند به همه افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند توصیه میشود.

یک رژیم غذایی مناسب برای افرادی که به میخواهند فشار خون خود را کاهش دهند و یا آن را در سطح نرمال حفظ کنند ضروری است، مواد غذایی که در زیر آمده تاثیرات زیادی در کاهش فشار خون دارند.

 مرکبات
مرکبات

1- مرکبات

مرکبات از جمله گریپ فروت، پرتقال و لیمو تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار خون دارند.

این میوه ها سرشار از ترکیباتی مثل ویتامین ها، مینرال ها و ترکیبات گیاهی دیگری هستند که باعث میشوند فشار خون شما کاهش پیدا کند و موجب  افزایش سلامت قلب و عروق شما میگردد.

مصرف آب پرتقال و آب گریپ فروت هم سبب کاهش فشار خون در شما میگردد و میتوانید از آنها در رژیم کاهش فشار خون خود استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که گریپ فروت با داروهای کاهنده فشار خون تداخل دارد و در صورتی که از داروهای کاهنده فشار خون استفاده میکنید حتما با پزشک خود در زمینه مصرف گریپ فروت مشورت کنید.

 سالمون و ماهی های چرب
سالمون و ماهی های چرب

2- سالمون و ماهی های چرب

ماهی های چرب یکی از بهترین منابع غذایی امگا ۳ هستند، و امگا ۳ برای سلامت قلب و عروق بسیار مفید است.

رابطه مستقیمی مبنی بر کاهش خطر بروز بیماری های قلبی عروقی از جمله فشار خون با افزایش مصرف امگا ۳ وجود دارد.

تخم کدو
تخم کدو

3- تخم کدو

دانه کدو هم یکی دیگر از مواد مغذی است که میتوانید برای کاهش فشار خون استفاده کنید.

تخم کدو سرشار از منیزیوم، پتاسیم است. نقش منیزیوم و پتاسیم می توانند در کاهش فشار خون نقش داشته باشند.

مصرف روزانه ۳ گرم روغن تخم کدو میتواند تاثیر بسیار زیادی بر کاهش فشار خون شما در بلند مدت داشته باشد.

 حبوباتی مثل لوبیا و عدس
حبوباتی مثل لوبیا و عدس

4- حبوباتی مثل لوبیا و عدس

لوبیا ها و عدس نیز از جمله مواد غذایی هستند که باعث کاهش فشار خون میشوند، این غذاها بخاطر فیبر، منیزیوم و پتاسیم بالایی که دارند باعث کاهش فشار خون شده و در پیشگیری از بیماری پرفشاری خون نقش دارند.

در مطالعاتی که صورت گرفت دیده شد استفاده از عدس و لوبیا ها در رژیم غذایی افرادی که فشار خون بالا دارند تا حد زیادی باعث کاهش میانگین فشار خون آنها شده است.

انواع توت ها
انواع توت ها

5- انواع توت ها

توت ها ارتباط زیادی با افزایش سطح سلامتی شما دارند، از جمله نقش آنها در کاهش فشار خون و افزایش سلامت قلب و عروق است.

توت ها یکی از منابع بسیار غنی از آنتی اکسیدان های مختلف مثل آنتوسیانین هستند. آنتوسیانین سبب افزایش سطح نیتریک اکسید در خون شده و  نیتریک اکسید یکی از عوامل گشاد کننده عروق و کاهش دهنده فشار خون است.

 پسته
پسته

6- پسته

پسته یکی از مغزیجات بسیار مغذی است که مصرف آن با کاهش فشار خون در ارتباط است، پسته هم یکی دیگر از موادی است که دارای منیزیوم و پتاسیم بالایی است و به همین دلیل در درمان فشار خون بالا نقش دارد.

هویج
هویج

7- هویج

هویج یک خوراکی خوشمزه است که در اکثر غذاها میتوان از آن استفاده کرد، هویج سرشار از ترکیبات مفیدی است که باعث میشود دیواره عروق خونی ریلکس شوند و التهاب آنها کاهش پیدا کند، در نهایت باعث کاهش فشار خون در فرد شود.

گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

8- گوجه فرنگی

گوجه فرنگی و ترکیبات آن سرشار از مواد مغذی از جمله پتاسیم، لیکوپن و کاروتنوئید هستند. تاثیر مصرف لیکوپن در افزایش سلامت قلب و عروق اثبات شده است و مصرف غذاهای سرشار از لیکوپن مثل گوجه فرنگی باعث کاهش خطر این بیماری ها از جمله فشار خون بالا میشود.

در مطالعه ای که بر روی تعدادی از افراد با فشار خون بالا صورت گرفت مشاهده شد آنهایی که از گوجه فرنگی بیشتر در رژیم غذایی خود استفاده میکنند فشار خونشان بیشتر کاهش پیدا کرده و خطر بروز مرگ ناشی از فشار خون در آنها کاهش پیدا میکند.

دانه چیا و بذرکتان
دانه چیا و بذرکتان

9- دانه چیا و بذرکتان

دانه چای و بذر کتان دانه های بسیار کوچک و ریزی هستند که برای افزایش سلامتی و تنظیم فشار خون بسیار مناسب هستند، این دانه ها سرشار از منیزیوم، پتاسیم و فیبر هستند که هر سه مورد در کاهش فشار خون نقش دارند.

چغندر
چغندر

10- چغندر

چغندر هم یکی از مواد غذایی مغذی است که مصرف آن میتواند باعث کاهش فشار خون در شما گردد، چغندر ها سرشار از نیترات طبیعی هستند که میتواند باعث گشادی عروق و کاهش فشار خون گردد.

مطالعات زیادی نشان میدهند که اضافه کردن چغندر و ترکیبات آن به رژیم غذایی باعث بهبود سطح فشار خون میگردد.

به طور مثال در یک مطالعه ۲ هفته ای مشاهد شد مصرف روزانه ۱ لیوان آب چغندر و یا ۲۵۰ گرم چغندر پخته شده تاثیر بسیار زیادی در کاهش فشار خون دارد، این مساله زمانی که از آب چغندر استفاده کنید تاثیرش دو چندان میشود.

شما می توانید برای دریافت رژیم فشار خون از اینجا اقدام کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست