12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند!

افزایش وزنکاهش وزن

12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند، در این مقاله 12 عاملی که سوخت و ساز بدن را کاهش میدهد به همراه 12 راهکار بررسی شده است.اگر در روند کاهش وزن دچار اختلال یا استپ وزنی شده اید،مطالعه این مقاله برای شما حیاتی است.

12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند
12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند

1-رژیم بسیار محدود از کالری

از خود بپرسید از چه طریقی وزن کم می کنید؟ اگر به مقدار کافی مواد غذایی مصرف نکرده یا ورزش های خیلی سنگین انجام دهید، متابولیسم شما کاهش پیدا می کند. لذا رژیم های سخت، خصوصا زمانی که ورزش سنگین نیز همراه آن باشد  باعث می شود سختتر وزن کم کرده و به رژیم غذایی کاهش وزن ، خوب پاسخ ندهید.

چه کاری می توان انجام داد؟ اگرچه ممکن است کاهش وزن شما طول بکشد، اما به جای یک برنامه سخت و شدید، یک برنامه منطقی زیر نظر کارشناس تغذیه برای کاهش وزن خود، داشته باشید.

12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند
12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند

2-فقدان خواب

خوب خوابیدن می تواند متابولیسم شما را ثابت نگه دارد. هنگامی که شما چندین شب پشت سر هم بیدار می مانده یا بسیار کم بخوابید، برای بدن شما مشکل است که از انرژی به خوبی استفاده کند در نتیجه این کم خوابی ها می تواند شرایطی مانند دیابت یا چاقی را نیز ایجاد کند.

چه کاری می توان انجام داد؟ اغلب بزرگسالان به 9-7 ساعت خواب نیاز دارند. اگر شما در حال حاضر این میزان خواب را ندارید، آن را برای یک هفته امتحان کنید و ببینید که چقدر احساس بهتری خواهید داشت.

12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند
12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند

3-هورمون ها

تغییرات هورمونی در بدنتان می تواند ترمزی در استفاده از انرژی در بدن بوده که این امر می تواند شما را خسته کند. برخی از شرایط مانند کم کاری و پرکاری تیروئید و دیابت، که بیماری های هورمونی هستند می توانند روی متابولیسم شما اثرگذار باشند. همچنین استرس می تواند باعث آزاد شدن هورمون هایی شود که باعث این روند کاهشی می شود.

چه کاری می توان انجام داد؟ اگر شما اختلالات پزشکی خاصی دارید، درمانتان را ادامه دهید. استرس را نیز کم کنید.

4-نمک مرسوم

نمک دریایی را معمولا در رستوران های برتر و آشپزخانه ها پیدا می کنید. اما بدانید که این نوع نمک،  فاقد ید بوده، که تیروئید شما را کم کار خواهد کرد. این مساله سبب کاهش متابولیسم در بدن شما می شود.

5-کم آبی دربدن

بدون آب کافی، متابولیسم شما ممکن است کاهش یابد. تحقیقات نشان داده است که آب در سوزاندن انرژی و سوخت بدن عاملی کمک کننده می باشد. در هر دمایی آب به سیر بودنتان کمک می کند، در نتیجه حجم کمتری نیز می خورید!

آنچه شما می توانید انجام دهید: کم کم اما به دفعات ، در طول روز آب بنوشید. همچنین شما می توانید غذاهای بیشتری مانند هندوانه یا خیار بخورید که بطور طبیعی حاوی آب بیشتری می باشند.

6-ژن شما

سوخت و ساز یا متابولیسم، به چگونگی تبدیل غذا به انرژی در بدن شما تعریف می شود. اگر بدن شما در سوزاندن کالری هنگام خواب یا استراحت کند عمل میکند، احتمالا از طریق ژن هایتان این پدیده را از والدین خود به ارث برده اید.

چه کاری می توانید انجام دهید؟چون نمی توانید ژن هایتان را تغییر دهید، روی عادت هایتان تمرکز کنید. یکی از بهترین کارها برای بالا بردن متابولیسم بدنتان، ورزش کردن است. به دنبال راه هایی برای فعالیت بیشتر در روز باشید.

7-کافی نبودن کلسیم

شما به کلسیم فراتر از سلامت استخوانتان نیاز دارید. کلسیم یک ریز مغذی کلیدی در متابولیسم یا سوخت و ساز است اما بسیاری از افراد آن را به مقدار کافی دریافت نمی کنند. پس سعی کنید از مقادیر کافی منابع غذایی کلسیم نظیر انواع لبنیات و خانواده کلم در طول روز مصرف نمایید.

8-داروهای شما

بعضی از داروها، مانند بسیاری از داروهای ضد افسردگی، و برخی از داروهای ضد روان پریشی خاصی که پزشکان در درمان شیزوفرنی از آن استفاده می کنند می توانند متابولیسم را کاهش دهند. برخی دیگر از داروها مانند آنهایی که ضربان قلب را کاهش می دهند، نیز می توانند چنین اثراتی داشته باشند.

 9-محدود کردن مصرف کربوهیدرات

کاهش میزان کربوهیدرات های ناسالم می تواند به شما در کاهش وزن و سوزاندن سریع چربی کمک کند. به سمت رژیم کم کربوهیدرات بروید تا ترشح هورمون چربی ساز، یعنی انسولین را کاهش دهید. . افزایش درصد چربی در بدن سبب کاهش متابولیسم، در بدن شما می شود.

آنچه می توانید انجام دهید: کربوهیدرات را از میوه، سبزیجات و غلات سبوس دار دریافت نمایید. این نوع کربوهیدرات ها متابولیسم شما را حفظ خواهند کرد و گرایش شما رابه مصرف مواد غذایی شیرین را از بین می برند.

10-تغییر زمان وعده غذایی

زمان غذا خوردن شما به اندازه آنچه که می خورید مهم می باشد. غذا نخوردن یا بسیار کم خوردن، سبب کاهش متابولیسم می شود. عدم نظم در وعده غذایی می تواند متابولیسم را مختل کرده و منجر به افزایش خطر بیماری های قلبی شود.

11- استرس مزمن

زمانی که در موقعیت پر استرسی قرار دارید، بدن شما هورمون کورتیزول را می سازد. این بدین معناست که ترشح این هورمون سبب افزایش سریع تولید انرژی در پاسخ به استرس، می شود. سطح بالای این هورمون بدن را در استفاده از انسولین دچار مشکل می کند. این ترمز در متابولیسم و سوخت و ساز بدن،  سبب اضافه وزن می شود.

آنچه که می توانید انجام دهید: راه های غلبه بر استرس را پیدا کنید، نفس عمیق بکشید. فعالیتی را که دوست دارید انجام بدهید.

12-یک رژیم پرچرب  

خوردن مقدار زیاد غذاهای چرب انواع شیرینی ، بیسکوییت و سرخ کردنی ها سبب اختلال در سوخت و ساز در بدن می شوند. به طوری که توانایی بدنتان را در استفاده از انسولین تحت تاثیر قرار می دهد. این شرایط ، مقاومت انسولینی نامیده می شود که درارتباط با چاقی و دیابت نیز می باشد.

آنچه که شما می توانید انجام دهید: میوه ها و سبزیجات بیشتر مصرف کنید و آب بیشتری بخورید.

12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند
12 عامل که سوخت و ساز بدن شما را کند می کنند

دکترفود ، دکتر تغذیه شما

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست