5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن

افزایش وزنکاهش وزن

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن ، چاقی و اضافه وزن در جامعه شیوع بالایی دارد و خطرات جدی را برای فرد به همراه دارد.در این مقاله به بررسی 5 علل از عوامل چاقی می پردازیم.

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن
5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن:

  1. فعالیت بدنی ناکافی دلیل چاقی و اضافه وزن
  2. خواب ناکافی، استرس و بهم خوردن ریتم شبانه روزی باعث چاقی و اضافه وزن می شود
  3. التهاب نیز از دلایل چاقی و اضافه وزن است.
  4. طعم غذا، سیری و اندازه سهم غذایی در چاقی و اضافه وزن نقش دارند.
  5. ترکیبات چاق کننده از دلایل چاقی و اضافه وزن است.

فعالیت بدنی ناکافی

ورزش نکردن و به طور کلی، سبک زندگی بیحرکت همراه با پرخوری مزمن، از علل افزایش وزن هستند. بی تحرکی در جامعه، یکی از علل روند رو به رشد مشکل چاقی است.

افراد کمی ورزش می کنند، و زمان بیشتری صرف فعالیت های با مصرف کم انرژی و نشسته، همچون تماشای تلویزیون و یا فیلم، استفاده از کامپیوتر، بازی های ویدئویی، نشستن در ماشین و رانندگی به سمت محل کار و غیره می شود.

فعالیت بدنی ناکافی
فعالیت بدنی ناکافی

خواب ناکافی

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن ، خواب کوتاه تنظیم غدد درون ریز مربوط به گرسنگی و اشتها را تغییر می دهد. هورمونهای موثر بر اشتها، کنترل شرایط را بر عهده گرفته و دریافت انرژی بیش از حد را تحریک می کنند. بنابراین محرومیت مکرر از خواب می تواند مقدار، ترکیب و توزیع مواد غذایی دریافتی را تغییر داده و در اپیدمی چاقی موثر باشد.

در افراد دیگر ممکن است شیفت کاری و یا قرار گرفتن در معرض نور در شب، اختلال ریتم شبانه روزی را افزایش و با افزایش شیوع چاقی همراه باشد. بین خواب، اختلال در ریتم شبانه روزی، ژن ها و سندرم متابولیک نیز ارتباط وجود دارد.

خواب ناکافی
خواب ناکافی

استرس

عامل دیگر، استرس است. کورتیزول در شرایط استرس باعث تحریک ترشح انسولین می شود تا سطح قند خون را در شرایط جنگ یا گریز ثابت نگه دارد. بنابراین افزایش اشتها رخ می دهد. به طور معمول سطح کورتیزول در اوایل صبح بالا و حوالی نیمه شب پایین است.

تغییر ریتم شبانه روزی نیز از دلایل چاقی و اضافه وزن است

 در افراد مبتلا به سندرم خوردن در شب (NES)، ریتم شبانه روزی دریافت غذا به تاخیر افتاده است، این مساله به دلیل عوامل عصبی-هورمونی، شامل تغییر سطح کورتیزول، است که به لحاظ ژنتیکی برنامه ریزی شده اند.

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن
5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن

طعم غذا، سیری و اندازه سهم غذایی

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن ، مواد غذایی و طعم آنها موجب تحریک پاسخ لذت می شوند. تنوع زیاد مواد غذایی که در هر زمان و با هزینه ای معقول در دسترس است می تواند باعث دریافت کالری بیشتر شود؛ افراد زمانی که انتخاب های غذایی بیشتری داشته باشند در مقایسه با زمانی که تنها یک غذا در دسترس باشد، غذای بیشتری مصرف می کنند.

به طور معمول، به دنبال مصرف مواد غذایی، مطلوبیت آنها کمتر می شود؛ این پدیده سیری ویژه حسی نامیده می شود. بیان واضح تر این اصل به این صورت است که در یک بوفه، در ازاء پرداخت یک هزینه ثابت، شما می توانید به هر اندازه که بخواهید غذا مصرف کنید ” در این شرایط پس از مصرف مقدار خاصی از یک نوع غذا در یک وعده، نسبت به آن غذا به حس سیری خواهید رسید، اما هنوز غذا های زیاد دیگری را برای خوردن می توانید انتخاب کنید.

 اگر چه سیری ویژه حسی می تواند باعث دریافت مواد غذایی متنوع و رژیم غذایی متعادل شود، با اینحال می تواند به مصرف بیش از حد انرژی منجر شود.

پرخوری فعال تا حدودی به دلیل افزایش مقدار سهم های پرس های غذایی است که اکنون به صورت مقدار طبیعی پذیرفته شده است. سهم و کالری هایی که در رستوران ها و فروشگاه های فست فود در یک وعده غذایی ارائه می شود، اغلب از نیاز انرژی یک فرد برای تمام روز، بیشتر است. مصرف زیاد مواد غذایی با دانسیته انرژی بالا نیز می تواند مشکل ساز باشد.

از طریق مشاوره با کارشناس تغذیه و دریافت رژیم مخصوص خود بر این مشکلات غلبه کنید.

التهاب

بافت چربی بصورت فعال، طیف گسترده ای از سیتوکین های پیش التهابی و ضد التهابی را ترشح می کند، این عوامل تحت تاثیر پلی مورفیسم تک نوکلئوتیدی ژن های سیتوکین قرار دارند؛ نتایج و تاثیرات آن شامل عدم حساسیت به انسولین، افزایش چربی خون، از دست رفتن پروتئین عضله، و استرس اکسیداتیو است. دانشمندان دریافته اند که ارتباط مستقیمی بین چاقی و بیماریهای التهابی مانند اختلالات قلبی و عروقی، سرطان، و دیابت نوع ۲ وجود دارد.

سیگنال های متابولیک در هیپوتالاموس افراد چاق آغاز می شوند و در طولانی مدت زمینه را برای التهاب مزمن و آسیب بافتی فراهم می کنند. در موش هایی که از رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می کنند، تاثیر اصلی التهاب، تحریک هیپوتالاموس است.

ترکیبات چاق کننده

ترکیبات چاق کننده، ترکیبات شیمیایی خارجی هستند که متابولیسم طبیعی چربیها را مختل می کنند و در نهایت منجر به افزایش میزان چربی و چاقی می شوند. ترکیبات چاق کننده را می توان مختل کننده سیستم غدد درون ریز ” نامید زیرا هموستاز لیپیدها و ذخیره چربی را تغییر داده و نقاط تنظیم متابولیک را جابجا می کنند، همچنین تعادل انرژی را مختل کرده یا تنظیم سیری و اشتها را برای تحریک تجمع چربی و چاقی تغییر می دهند.

 نمونه هایی از ترکیبات مشکوک به چاق کننده در محیط زیست و مواد غذایی شامل بیس فنول A و فتالات ها هستند که در بسیاری از پلاستیک های مورد استفاده در بسته بندی مواد غذایی یافت می شوند و طی فرآیند یا ذخیره به ماده غذایی منتقل می شوند.

5 دلیل برای چاقی و اضافه وزن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست