5 ورزش معجزه گرسالمندان

سالمندان

5 ورزش معجزه گرسالمندان

5 ورزش معجزه گرسالمندان

ورزش کردن و داشتن تحرک در تمام سنین لازم است اما در سنین میانسالی و پس از آن به دلیل کاهش توان و حوصله ، انجام ورزش و فعالیت بدنی کاهش میابد.

بهترین ورزش برای سالمندان، آنهایی است که افراد سالخورده را فعال و پرانرژِی نگه دارد! و همراه رقابتی سالم ، کمترین میزان آسیب دیدگی را داشته باشد.

شاید فکر کنید سن و سال بالای پدربزرگ و مادربزرگ های ما دیگر برای ورزش کردن فایده ای ندارد؟

اما حقیقت ماجرا این نیست! فعالیت های ورزشی بسیاری برای سالمندان وجود دارد که ناجی سلامت آنهاست و حتی می توانند به صورت مسابقه ای در آن شرکت کنند.

5 ورزش معجزه گرسالمندان

 5 ورزش معجزه گرسالمندان
5 ورزش معجزه گرسالمندان

فواید ورزش برای سالمندان

5 ورزش معجزه گرسالمندان

خلق و خوی ما هرچه پیرتر می‌شویم تغییر می‌کند و همین امر باعث می‌شود سالمندان برای انجام دادن یا ندادن فعالیت‌های ورزشی، دلایل متفاوتی نسبت به نسل جوانان داشته باشند.

 مزایای ورزش برای افزایش سطح سلامتی سالمندان که از نظر جسمی‌ دارای ضعف هستند بسیار قابل توجه است. از جمله ی این فواید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

. خطر چاقی و بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

. استرس را کاهش و روحیه را بهبود می بخشد.

. سطح کلسترول را پایین می آورد.

. باعث کاهش خطر افسردگی و افزایش تعامل اجتماعی و احساس استقلال میشود.

. پیشگیری از پوکی استخوان می کند.

. باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود.

شروع ورزش در منزل

قبل از هر ورزش، سالمندان باید به مدت 5 دقیقه بدن خود را گرم کنند ، آهسته راه رفتن و نرمش‌های سبک نیز برای گرم شدن و آماده شدن بدن برای انجام ورزش روزانه مناسب است.

اگر سالمندی تا به حال ورزش نکرده است ، بهتر است که آرام و آهسته ورزش کردن را آغاز کند و اکثرا با ورزش‌هایی آغاز کند که با انجام آن راحت‌تر است. آرام ورزش کردن سبب می‌شود که کمتر به خود آسیب بزند و در ابتدای کار مانع از دردهای عضلانی و مفصل می‌شود.

 پیاده روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای آغاز کار است و می‌توان آرام آرام مدت و شدت آن را بالا برد.

شروع ورزش در منزل
شروع ورزش در منزل

5 ورزش خانگی برای سالمندان

5 ورزش معجزه گرسالمندان

.1 تمرینهای کششی:

برای سالم و قوی نگه داشتن ماهیچه ها انجام تمرینات کششی بسیار مفید است. قبل از انجام تمرینات کششی با پزشک سالمند خود مشورت کنید تا تمرینات خارج از توان سالمند را به آنها تحمیل نکنید. انجام تمرینات کششی باید با وزنه های سبک و به آرامی شروع شود.

تمرینهای کششی
تمرینهای کششی

5 ورزش معجزه گرسالمندان

.2 تمرین های تعادلی:

مهمترین تمرینات برای سالمندان فعالیت های ورزشی تعادلی است. ورزش های تعادلی باعث کاهش میزان افتادن و سقوط در سالمندان می شود . ورزشهای تعادلی آسان ترین ورزشی است که میتوان در خانه تحت نظر مراقب یا مربی نیز آن را انجام داد. متداولترین تمرینات تعادلی، یوگا و تای چی است.

تمرین های تعادلی
تمرین های تعادلی

.3 اسکوات با صندلی

یک صندلی پشت سر خود قرار دهید. در جلوی صندلی محکم و صاف بایستید و پاهای خود را به عرض لگن باز کرده و دست‌های خود را در صورت امکان صاف به سمت جلو بگیرید.

سپس به آرامی‌ با خم کردن زانوها ، باسن خود را به عقب حرکت دهید و به آرامی ‌سعی کنید روی صندلی بنشینید. اما بدون اینکه واقعاً روی صندلی بنشینید دوباره به حالت اول بیاستید.

توجه کنید این ورزش ها برای بیماران دچار ساییدگی مفصل زانو، فتخ دیسک، آرتروز و انواع آرتریت مفصلی منع انجام دارد.

.4 هل دادن دیوار

کف دست خود را صاف روی دیوار قرار دهید و پاهای خود را به عرض شانه باز کنید. در حالی که پاهایتان صاف است دست‌های خود را از آرنج خم کرده و سر و سینه خود را به سمت دیوار بیاورید و مجدد دست‌هایتان را صاف کنید.

اما بیماران دچار دردهای مفصلی، آرتروز، آرتریت روماتوئید نباید این ورزش ها را انجام دهند.

5.ایستادن روی پنجه

کنار یا پشت یک صندلی بایستید و دستان خود را برای حفظ تعادل روی صندلی قرار دهید. خود را روی انگشتان پا بالا بکشید و دوباره کف پایتان را روی زمین قرار دهید.

اما برای بیماران دچار اختلالات تعادلی ، ام اس ، آتروز مفصلی منع انجام دارد.

ایستادن روی پنجه
ایستادن روی پنجه

نظرات کاربران

4 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست