بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت

دیابت

با بررسی و کاوش در بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت با شما هستیم.

به دلیل بروز بالای بیماری دیابت و تحت تاثیر قرار دادن زندگی بیماران ، توجه شایانی به این بیماری شده است. به طوری که تخمین زده شده است که در سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت 592 میلیون خواهدشد. بیماری دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را 2 برابر و خطر ابتلا به سرطان را 6 برابر افزایش می دهد. همچنین دیابت با نارسایی کلیه، نارسایی کبد، بیماری های گوارشی، بیماری های عصبی-روانی، بیماری های چشمی مرتبط است.

در زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، دیابت به عنوان اختلال در سلول های پانکراس است یعنی این سلول‌ها توانایی ترشح انسولین را از دست می دهند یا اینکه انسولین ترشح می شود اما عملکردش مختل شده است و به اصطلاح مقاومت به انسولین وجود دارد. در نهایت در این بیماری متابولیسم کربوهیدرات و پروتئین و چربی دچار اختلال می شوند. در این بیماری قند خون افزایش می یابد اما به دلیل اختلال در عمل انسولین سلول ها توانایی دریافت قند خون را ندارند و سلول های بدن گرسنه می مانند. شما می توانید برای دریافت بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، از بهترین کلینیک تغذیه در تهران کمک بگیرید.

بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت - دکترفوددر دیابت نوع 2 داروهایی مصرف می شود که باعث افزایش تولید انسولین و بهبود استفاده گلوکز توسط سلول ها می شود و در دیابت نوع 1 انسولین تزریق می شود تا عملکرد خود که متابولیسم درشت مغذی ها است را انجام بدهد.

تغذیه، راهی برای پیشگیری و درمان دیابت:

در خصوص بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، مبتلا به اضافه وزن و چاقی، بی تحرک و دارای سبک زندگی ناسالم خطر بالایی برای ابتلا به دیابت دارند. سبک زندگی ناسالم می تواند وجود دیابت را افزایش دهد. از این رو کنترل آن در جهت بهبود آن یکی از ارکان پیشگیری و درمان در مراحل پیش از بیماری است. در درمان دیابت اصلاح سبک زندگی مهم ترین عاملی است که باید در نظر گرفته شود زیرا علاوه بر کنترل قند خون باعث افزایش اثربخشی داروها هم می شود. جدیدترین بررسی‌ها نشان می دهند رژیم‌های مدیترانه‌ای و رژیم‌های گیاه‌خواری مفید هستند و برای پیشگیری از بروز دیابت در افرادی که خطر بالایی برای بروز بیماری دیابت دارند اهمیت دارد.

در زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت و در طول سالیان طولانی رژیم های غذایی متعددی در کاهش خطر ابتلا به دیابت بررسی شده اند و اثر مثبت این رژیم ها مشاهده شده است. قابل توجه است که اثربخشی این رژیم ها در افراد مبتلا به دیابت هم تایید شده است و باعث کاهش قند خون و هموگلبین گلیکوزیله (HbA1C) شده است.

دریافت و خرید بهترین رژیم های غذایی از متخصصین

رژیم DASH:

در خصوص بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، رژیم DASH برای کنترل فشار خون است که تاثیرات مثبتی در پیشگیری از بروز سندروم متابولیک و دیابت نیز دارد. در این رژیم سدیم 1500-2300 میلی گرم، افزایش مصرف سبزیجات و میوه ها و لبنیات کم چرب و غلات سبوسدار توصیه شده است. این رژیم کم نمک ولی در عوض غنی از منیزیم و پتاسیم است. این رژیم به کاهش فشار خون و سلامت قلب و عروق کمک می کند.

رژیم پالئولیتیک:

در زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، در رژیم پالئولیتیک به افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات و ماهی و حبوبات و آجیل و گوشت بدون چربی و روغن زیتون و گردو و کتان توصیه شده است. این رژیم باعث کاهش فشار خون، سلامت قلب و عروق، کاهش چربی خون و کاهش اشتها می شود. در مطالعات دیده شده است که این رژیم هم در پیشگیری از دیابت موثر است اما اثربخشی رژیم گیاهخواری و مدیترانه ای از آن بیشتر بوده است زیرا برای مثال در رژیم غذایی مدیترانه ای علاوه بر تاکید بر مصرف میوه ها و سبزیجات به مصرف روغن زیتون و لبنیات کم چرب هم توصیه شده است. برای دریافت بهترین رژیم برای دیابت می توانید به وبسایت دکترفود مراجعه نمایید.

رژیم گیاهخواری:

در رژیم گیاهخواری هم مواد غذایی گیاهی مصرف می شوند البته تعدادی از افراد هیچ ماده غذایی غیر گیاهی حتی لبنیات مصرف نمی کنند، تعدادی از آن ها علاوه بر مواد غذایی گیاهی لبنیات و تخم مرغ هم مصرف می کنند. بسیاری از مطالعات نشان دادند که رژیم گیاهخواری با کاهش خطر ابتلا به دیابت همراه است. در خصوص بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، این رژیم به سلامت قلب و عروق، کنترل فشار خون و کلسترول و چربی های خون، کنترل وزن، سلامت مغز و روان، پیشگیری از افسردگی، پیشگیری از بروز سرطان کمک می کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای:

در زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، رژیم غذایی مدیترانه ای شامل مصرف روزانه ی مقدار زیادی از سبزیجات برگ سبز و رنگی به صورت خام و پخته شده، انواع نان غلات کامل با حداقل فرآوری کردن و سایر غلات و حبوبات به عنوان غذای اصلی، مصرف آجیل و دانه ها و میوه های تازه به عنوان میان وعده است. روغن زیتون فرا بکر ، آجیل و دانه ها به عنوان منبع اصلی چربی در این رژیم در نظر گرفته می‌شوند و مصرف کم تا متوسط ​​محصولات لبنی با تاکید بر مصرف لبنیات کم چرب و مصرف متوسط ​​ماهی، مرغ و تخم مرغ و مصرف کم گوشت قرمز (تقریبا یک بار در هفته) توصیه شده است. داشتن فعالیت فیزیکی روزانه و به صورت منظم از ارکان اصلی این رژیم است. در خصوص بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، بسیاری از مطالعات نشان دادند که رژیم غذایی مدیترانه ای که مهم ترین منبع غذایی آن روغن زیتون است در کاهش خطر ابتلا به دیابت موثر است.

رژیم غذایی مدیترانه ای:

در زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، رژیم غذایی مدیترانه ای در کاهش وزن، چربی شکمی، قند خون و کنترل طولانی مدت قند خون و بهبود استفاده سلول ها از گلوکز نقش دارد. رژیم غذایی مدیترانه ای در مقایسه با رژیم کم چرب اثر بیشتری در کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نسبت به رژیم های غذایی گفته شده دارد. این موضوع نشان می دهد که رژیم غذایی مدیترانه ای و مولفه های مصرف میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار مهم تر از کاهش چربی غذاهای دریافتی است و از طرفی مصرف چربی مفید مانند روغن زیتون و امگا3 موجود در ماهی مهم تر از کاهش مقدار چربی دریافتی است. این رژیم در کاهش التهاب به دلیل وجود آنتی اکسیدان های بالا نقش دارد. در خصوص بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، انتی اکسیدان های موجود در این رژیم دلیل اصلی مناسب بودن این رژیم است که باعث کاهش قند خون و بهبود دیابت و از همه مهم تر پیشگیری از دیابت می شود. روغن زیتون و پلی فنول های موجود در میوه ها و سبزیجات اصلی ترین آنتی اکسیدان های موجود در این رژیم است.

بیشتر بدانید: صبحانه‌ سالم برای کودکان

بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت + بیشتر بدانیددر زمینه بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت، حتی مشاهده شده است که رژیم های غذایی گفته شده در افرادی که تازه به دیابت مبتلا شده اند باعث کنترل بهتر قند خون شده است. کنترل قند خون در کوتاه مدت و طولانی مدت باعث جلوگیری از عوارض دیابت می شود و باعث افزایش کیفیت زندگی بیماران می شود. لازم است بدانید که کاهش وزن ناشی از این رژیم ها هم موثرتر و غیر قابل برگشت تر است. نمونه رژیم های گفته شده که در پیشگیری و درمان بیماری دیابت موثر هستند را در کلینیک تخصصی دکترفود می توانید تهیه کنید. از مزایای این رژیم ها این است که علاوه بر درمان دیابت در پیشگیری از دیابت و حتی سالم خوری مفید است و شما مراجعین گرامی با رعایت نکات تغذیه ای گفته شده توسط متخصصان ما به بالاترین کیفیت زندگی خواهید رسید.

کلام آخر

در این مقاله با بررسی بهترین رژیم غذایی در بیماری دیابت و نکات مهم در این خصوص با شما همراه بودیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

غذاهای مفید برای دیابت نوع 2

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست