5 مقصر پنهان در افزایش وزن

افزایش وزن

در این مقاله ۵ دلیل برای افزایش وزن حتی با وجود سالم غذا خوردن و تمرین ورزشی داشتن را بررسی میکنیم.

اغلب اوقات ما می‌توانیم دقیقا ذکر کنیم که چه عواملی باعث افزایش وزن ما می‌شود. چندین دلیل برای افزایش وزن وجود دارد که باید از آنها آگاه باشیم چون این موارد در زندگی‌های مدرن امروزی بسیار رایج هستند. اگر شما افزایش وزن با دلیل ناشناخته را تجربه کرده‌اید عواملی که در ادامه آمده‌اند بررسی کرده و ببینید در صورتی که در مورد شما هم صدق می‌‌کنند از آنها اجتناب کنید.

متهم شماره ۱: کمبود خواب

در زمینه ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، دلایل بسیار زیادی برای داشتن خواب خوب و کافی وجود دارد و قطعا یکی ازعوامل پیشگیری کننده از افزایش وزن خواب مناسب است.

هنگامی که ما می‌خوابیم بدن شروع به ترمیم خود، تنظیم هورمون‌ها و ریکاوری استرس روزانه می‌‌کند. هنگامی که بدن شما کمبود خواب داشته باشد نمی‌تواند برای داشتن عملکرد مناسب ریکاوری خوبی انجام دهد. این بدان معناست که شما خسته، بی‌حال و با درد از خواب بیدار می‌شوید. همچنین کمبود خواب باعث میل شدید به غذا شده که فکر شما به سمت مواد خوراکی با کربوهیدرات بالا برود به خصوص غذاهایی که شکر اضافی دارند زیرا فورا نیاز به یک منبع انرژی سریع دارید. همچنین این کمبود خواب دلیلی برای خوردن ناخود آگاهانه یک میان وعده قبل از خواب آخر شب است. خسته بودن و کمبود خواب باعث می‌شود که تمایل بیشتری به مصرف مواد خوراکی کم ارزش پیدا کرده و همچنین از رفتن به باشگاه صرف نظر کنید.

در راستای ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، در صورتی که  رژیم غذایی مناسب دارید و خود را به باشگاه رفتن مجبور می‌کنید اما هنوز به نوعی در حال افزایش وزن هستید. محتمل ترین سناریو این است که تعادل هورمون‌هایی که متابولیسم شما را تنظیم می‌کنند به هم خورده است زیرا شما خواب مناسب ندارید. در نتیجه هرچه کمبود خواب بیشتری داشته باشید سطح هورمون کورتیزول بالا می‌ رود . این هورمون باعث افزایش اشتها و افزایش وزن شده و همچنین بدن شما را تشویق به ذخیره چربی می‌کند.

راه حل: اگر شما به طور مداوم در طول روز مقدار خواب محدودی دارید بهترین کار این است که بخوابید! میانگین خواب برای بزرگسالان ۷ تا ۹ ساعت در طول شب است بنابراین در صورتی که خواب شما کمتر از این مقدار است زودتر به رخت خواب بروید و دیرتر بیدار شوید.

اگر برنامه شما اجازه خواب بیشتر نمی‌دهد تلاش کنید چرت نیم روزی داشته باشید. همچنین مطمئن شوید که برای افزایش انرژی سریع بعد از بیدار شدن میان وعده‌ای سالم آماده کرده‌اید. مواد خوراکی با انرژی بالا مانند میوه‌های تازه و آجیل خام، مواد مغذی و انرژی مورد نیاز برای بدن شما را بدون مختل کردن فرایند روزانه تامین می‌کند.

۵ مقصر پنهان در افزایش وزن

متهم شماره ۲: نوشیدنی های رژیمی و شیرین کننده های مصنوعی

در زمینه ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، این نوشیدنی ها دشمن شماره یک این روزها بوده و قفسه فروشگاه‌ها با مقدار زیادی از محصولات بدون شکر یا بدون شکر اضافی پر شده‌اند. اما همیشه محصولات بدون شکر و با قندهای مصنوعی سالم نیست. این مواد خوراکی بدون شکر برای تناسب اندام شما مضر تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

مطالعات نشان می‌دهند که جایگزین های شکر مانند آسپارتام در واقع باعث افزایش اشتها و افزایش وزن می‌شوند. شیرین‌کننده‌های مصنوعی تا ۲۰۰ برابر نسبت به شکرهای معمولی شیرین‌تر هستند بنابراین مصرف مرتب این محصولات شما را به سمت مواد خوراکی بسیار شیرین‌‌تر سوق می‌دهد. این باعث می‌شود که گیرنده‌های شیرینی در مغز به طور مداوم تمایل شدیدی به شکر داشته باشند که انجام رژیم را برای شما حتی نسبت به قبل سخت‌تر میکند.

در راستای ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، نوشیدنی‌های رژیمی باعث می‌شوند که بدن شما مزه شیرینی را احساس کند و به شکر واکنش نشان دهد .با وجود این که هیچ‌ گونه شکری در نوشیدنی‌‌های رژیمی وجود ندارد اما هنوز طعم شیرین برای ترشح انسولین سیگنال ارسال می‌کند تا فرایندهای لازم انجام شود. بدن شما به وسیله میل شدید‌تر به شکرباعث ترشح انسولین بیشتر میشود. در طول مدت این چرخه معیوب انسولین اضافی منجر به مقاومت انسولین، افزایش وزن و حتی دیابت نوع ۲ می‌شود.

راه حل: اولین و واضح‌ترین راه حل دوری از تمام شیرین کننده‌ها حتی شیرین‌کننده‌های مصنوعی می‌باشد.

اگر کنار گذاشتن تمام شیرین‌کننده‌ها از زندگی تان کار آسانی نیست پس برای خودتان نوشیدنی‌های خوشمزه با کالری پایین درست کنید. توت‌ها یا انار را با آب و نوشیدنی چای سبز به همراه عسل مصرف کنید. انتخاب‌های بسیاری از طعم های خوشمزه وجود دارد و شما خیلی سریع‌تر از چیزی که فکر می‌کنید با گزینه های بدون شکر سازگار خواهید شد.

مطلب پیشنهادی: تاثیر تغذیه در چاقی

متهم شماره ۳: استرس بیش از حد

در زمینه ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، استرس اجتناب ناپذیر است و همه با آن سر و کار دارند و هر کس به نحوی درگیر استرس می‌باشد. هنگامی که استرس به مقدار بیش از حد افزایش پیدا می‌کند، مواد خوراکی کم ارزشی را انتخاب خواهید کرد.

دکتر جیسون بلاک استاد دانشگاه پزشکی هاروارد توضیح می‌دهد که غذا خوردن می‌تواند منبعی از آرامش و پایین آوردن استرس باشد. بخشی از این به خاطر آزاد سازی مواد شیمیایی در پاسخ به مواد خوراکی می‌‌باشد که مستقیما اثر آرام بخش دارند. همچنین استرس باعث تولید کورتیزول میشود یعنی هورمونی که سطح بالای آن در فرآیند افزایش وزن نقش دارد.

راه حل: برای کاهش استرس در زندگی در فعالیت‌هایی شرکت کنید که باعث آرام شدن ذهن شما می‌شود. پیاده روی در طبیعت، شرکت در کلاس یوگا و تمرین کردن، تماشای فیلم‌های کمدی، مدیتیشن یا تنها ۵ دقیقه رها شدن از هر چیز باعث کاهش استرس می‌شود.

در راستای ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، زمان‌هایی را برای انجام کارهایی بگذارید که به آن علاقه دارید و اثر آرام بخش برای شما به همراه دارند و با انجام چنین اموری می‌توانید راحت‌تر و بهتر با استرس روزانه خود مقابله کنید.

دریافت بهترین رژیم برای افزایش وزن

۵ مقصر پنهان در افزایش وزن - دکترفود

متهم شماره ۴: عدم تحمل و حساسیت به غذا

در زمینه ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، نشانه‌های ناسازگاری با مواد خوراکی فرد به فرد متفاوت است اما اغلب شامل نفخ، گاز، عدم هضم غذا، خستگی، آشفتگی ذهنی، بی‌‌قراری، افزایش وزن و بدخلقی هستند. این امر به خاطر واکنش التهابی سیستم ایمنی به برخی غذاهای مشخص‌ می‌باشد. به گفته مارک هایمن در مقاله چگونه حساسیت پنهان غذاها منجر به چاقی شما می‌شوند: پاسخ التهابی باعث افزایش وزن شده و کاهش وزن را سخت‌ تر می‌‌کند. التهاب یکی از بزرگ‌ترین عوامل افزایش وزن و بیماری است. التهاب سراسر بدن را فرا گرفته و باعث ایجاد محیطی شده که بیماری‌‌های مزمن و افزایش وزن را به وجود می‌آورد.

راه حل: بر طبق گفته دکتر هایمن خبر خوب این است که افراد تنها به وسیله حذف برخی مواد خوراکی مشخص از رژیم غذایی خود توانستند مقدار قابل ملاحظه ای وزن کم کنند. از دکتر خود بخواهید که به وسیله آزمایش خون تشخیص دهد کدام غذاها حساسیت دارید.

در راستای ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، یا اگر ترجیح می‌دهید که بدون انجام آزمایش خون متوجه این مواد خوراکی بشوید باید مواد خوراکی تحریک کننده رایج مانند گلوتن و لبنیات را از رژیم غذایی خود به مدت حداقل ۶ هفته حذف کنید تا ببینید بدن شما چه واکنشی نشان می‌دهد. اگر حساسیت یا عدم سازگاری در آن ماده خوراکی را پیدا کردید از رژیم غذایی خود حذف کنید. برای انجام چنین کاری شما باید به تغییرات قابل ملاحظه و احساس خود توجه ویژه‌‌ای داشته باشید.

متهم شماره ۵: کنترل حجم غذا

ممکن است رژیم شما حاوی مواد خوراکی سالم باشد اما همچنان کالری‌ها مهم اند و ممکن است در مصرف آنها زیاده‌ روی کنید.

در مجموع می‌‌توان گفت که ممکن است کالری‌های شما سالم باشند اما حتی مصرف بیش از حد مواد خوراکی سالم نیز باعث افزایش وزن خواهد شد. مصرف حجم اضافی از غذا حتی در صورتی که از سالم‌ترین‌ها باشد هنوز هم باعث بالا رفتن عددهای روی ترازو می‌شوند.

راه حل: راه‌های بسیار زیادی برای تحت کنترل داشتن حجم غذای دریافتی وجود دارد. شما می‌‌توانید از یک بشقاب کوچک‌تر استفاده کنید ، زمانی که احساس سیری داشتید غذا خوردن را متوقف کنید ، قبل از وعده غذایی آب بنوشید و یا مقدار غذایی که می‌خواهید بخورید را اندازه‌گیری کنید. هر یک از این رفتارها باعث ایجاد دید بهتر به مقدار غذای مناسب برای شما می‌شود.

در زمینه ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن ، افزایش وزن ناخواسته باعث درماندگی می‌شود به خصوص زمانی که پیدا کردن دلیل آن کار سختی باشد. بهترین کار برای اینکه متوجه شوید چرا وزن شما رو به افزایش است بازگشت به گذشته و بررسی کردن تغییرات اخیر روتین روزانه می‌باشد. احتمالا یکی یا چند مورد از متهم‌های ذکر شده باعث چاق شدن شما هستند. اما خبر خوب این است که بدن شما یک ماشین هوشمند بوده و می‌توانید با استرس کمتر، خواب بیشتر، مصرف مواد مغذی و دوری از شیرین‌کننده‌ها آن را درمان کنید.

سخن آخر

در این مقاله در خصوص ۵ مقصر پنهان در افزایش وزن و نکات مهم در این مورد با شما صحبت شد.

شما می‌ توانید برای بهرمندی از یک رژیم خوب به وب سایت دکتر فود مراجعه نمایید. همچنین شعب دکتر فود از بهترین شعب در راستای بهترین کلینیک لاغری با دستگاه هستند که با توجه به توضیحات می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

آدرس شعب دکتر فود:

شعبه یک تهران: سعادت آباد، سروغربی (بین میدان کتاب و پاکنژاد)

شعبه دو تهران: مترو شریعتی، کوچه بهشت یکم

شعبه سه تهران: تهرانپارس، روبروی فست فود پرپروک

شماره تماس:

۰۲۱۹۱۳۰۹۰۶۸

خرید مکمل برای افزایش وزن

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست